Pakistan zwróci się do Chin o umorzenie długu

ARŻ, Bloomberg
opublikowano: 09-02-2021, 15:17

Pakistan planuje zwrócić się do Chin o ulgę w płatnościach za projekty energetyczne sfinansowane przez Pekin w ciągu ostatnich ośmiu lat.

Według informatora Bloomberga, Pakistan i Chiny w nieformalnych rozmowach dyskutowały na temat złagodzenia warunków spłaty zadłużenia w kilkunastu elektrowniach. Islamabad nie złożył jeszcze w tej sprawie oficjalnego wniosku. Rozmówca agencji sugeruje, że Pekin jest gotowy do przedłużenia terminu spłaty, ale nie do obniżania stopy zwrotu z inwestycji.

Ogromna rozbudowa finansowanych przez Chiny elektrowni w Pakistanie, która pierwotnie miała na celu rozwiązanie problemu niedoborów energii elektrycznej, zaowocowała nadwyżką, na którą Islamabad nie może sobie pozwolić. Projekty infrastrukturalne finansowane z inicjatywy Chin w innych krajach rozwijających się, takich jak Sri Lanka i Malezja, borykają się z różnymi problemami, od dużego zadłużenia po korupcję.

Chiny wcześniej zaprzeczyły krytyce USA, że inicjatywa ta prowadzi do pułapek zadłużenia, jednocześnie przyznając, że kraje mają trudności ze spłatą pożyczek z powodu wywołanej pandemią globalnej recesji. W 2020 roku Pekin anulował nieoprocentowane pożyczki dla 15 krajów afrykańskich, których termin zapadalności upłynął z końcem grudnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane