Palikot: intencją projektu PO ws. finansowania partii jest rozbicie opozycji

pap
opublikowano: 21-07-2013, 17:31

Janusz Palikot skrytykował w niedzielę projekt autorstwa Platformy Obywatelskiej, który przewiduje projektu likwidacji finansowania partii z budżetu państwa. Jego zdaniem, intencją propozycji PO jest rozbicie opozycji.

„PO nie mogąc znaleźć innych demokratycznych sposobów na utrzymanie poparcia, sięga po metody ostatecznej” – podkreślił Palikot podczas niedzielnej konferencji prasowej we Wrocławiu.

Lider Ruchu Palikota przekonywał, że efektem wprowadzenie w życie projektu PO będzie zablokowanie finansowania mniejszych partii politycznych, a co za tym idzie zbudowanie „sztucznej przewagi PO nad opozycją i utrzymanie obecnego status quo tej partii”.

„Gdyby propozycja PO miała intencję faktycznego uzdrowienia finansowania partii, to Platforma nie zachowałaby tych 66 mln zł, które ma zgromadzone z dotychczasowych dotacji, tylko by je oddała, a tak będzie to stanowiło jej istotną przewagę nad innymi ugrupowaniami” – zauważył Palikot.

W opinii szefa RP obywatele "nie znoszą partii politycznych i nienawidzą polityków", dlatego nikt dobrowolnie nie przekaże pieniędzy na jakąkolwiek partię polityczną. „Tylko partie, które mają władzę i kontrolują spółki Skarbu Państwa, które mogą coś obiecać rekinom biznesu dostaną pieniądze właśnie od biznesu. Zwykli ludzie nie wpłacą” – dodał.

Palikot zaproponował, żeby każdy obywatel miał prawo przeznaczyć na partię 1 proc. swojego dochodu, na takich samych zasadach, na jakich obecnie przekazuje się pieniądze organizacjom pozarządowym. „Ta metoda być może przyniesie jakiś efekt. Będzie to trudne, ale daje chociaż szczątkowe szanse na wsparcie partii” – zaznaczył.

Zdaniem polityka projekt obcięcia finansowania i zbudowanie przewagi finansowej dla partii władzy to „+putynizacja+ naszego kraju i Tusk, który w miękkich rękawiczkach zachowuje się tak jak Putin, próbując rozprawić się z opozycją”. „Przestrzegam przed tymi metodami, także dlatego, że wszyscy, którzy sięgali do tej pory w Polsce po tego typu instrumenty, zawsze płacili za to polityczną cenę” – mówił.

Złożony w Sejmie projekt PO w sprawie likwidacji budżetowego finansowania partii zmienia ustawę o partiach politycznych oraz kodeks wyborczy. Po wykreśleniu ze źródeł dochodów subwencji i dotacji w ustawie o partiach politycznych pozostanie zapis, według którego "majątek partii politycznej powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów oraz z dochodów z majątku". Utrzymane zostały też zapisy o tym, że majątek partii politycznej może być przeznaczony tylko na cele statutowe lub charytatywne, a partia nie może prowadzić działalności gospodarczej. Platforma chce, aby nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2014 r.

Palikot przebywał w niedzielę we Wrocławiu, gdzie spotkał się z członkami RP i zaprezentował stronę internetową, poświęconą przygotowanym przez jego partię projektom, których celem jest zwiększeni wpływów do budżetu państwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: pap

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu