Palikot: moja przygoda z polityką skończy się za dwa lata

DI
opublikowano: 14-01-2010, 15:42

Dlaczego nie poleca giełdy? Czy wróci do  biznesu? Jak żyje 5 lat bez zarobków? Jak spędził święta?  Czy jest w tajemniczym "rządzie światowym"? Na Wasze pytania odpowiada najbarwniejsza postać polskiej polityki.

Karol , pozycja: Co by pan zrobił z 1 mln dziś (nie mając nic innego tylko ten milion)? Jestem w takiej sytuacji…

nonwrited articlenonwrited articleJanusz Palikot: Ja zawsze wierzyłem w siebie I nie grałem na giełdzie, ani nie dawałem innym swoich pieniędzy do zarządzania. Uruchomił bym jakąś firmę. Widzę , że jest dość łatwo zacząć w obszarach wiejskich. Jest dużo środków unijnych i mało chętnych. Wszystko, co dot, przerobu owoców miękkich na produkty inne niż koncentrat. Żywność ekologiczna i bio; orkisz jest w całości sprowadzany z Czech, a staje się coraz bardziej popularny.

Piotr , Giełda: Czy inwestował/ inwestuje pieniądze na giełdzie bądź rynku walutowym? Jeśli tak, jakie ma Pan ostatnio wyniki?

Nie, nie inwestuję. Polegam zawsze na sobie, a poza tym jako polityk nie powinienem tego robić.

filipu94 , biznes: Czy zamierza Pan w przyszłości powrócić do biznesu lub w coś zainwestować? Fajnie byłoby oglądać znów Palikota na liście „Forbesa”.

Tak długo jak będę w polityce nie mogę inwestować w biznes. Co będzie potem? I czy w ogóle przestane kiedyś zajmować się polityką? Myślę , że już do biznesu nie wrócę. Choć jakaś restauracja z prawdziwego zdarzenia w Lublinie – bardziej jako hobby niż biznes – może?

Adam , Pieniądze...: Czy obecnie żyje Pan jedynie z oszczędności? Jeżeli nie to czym poza polityką się Pan zajmuje?

Tylko z oszczędności i sprzedaży majątku. Nie zarabiam od 5 lat.

Mariusz , Komisja Trójstronna: Jaki był i jest Pana związek z Komisją Trójstronną - tajemniczą organizacją, która ponoć przygotowuje plany stworzenia rządu światowego?

Byłem członkiem przez kilka lat na zaproszenie Andrzeja Olechowskiego i Jurka Baczyńskiego. Jednak od dawna już nie jestem. To rodzaj stowarzyszenia skupiającego ludzi wpływowych na świecie i pozwalającego na dobry ogląd sytuacji międzynarodowej, na uchwycenie trendów. Jednak nie miałem czasu jeździć.

Adrian , Biznesowe pytanie: Czy znalazłby Pan dla mnie jakąś dobrą posadę w swojej firmie? Mam spore umiejętności, myślę, że byłbym bardzo przydatny. Będę wdzięczny za odpowiedź.

Wszystkie firmy sprzedałem zgodnie z obietnicą, że polityk nie powinien prowadzić biznesu.

reptile , Pytanie ogólne: Na ile polityka to biznes, a na ile polityka? Czyli ile można zarobić,zyskać lub stracić będąc politykiem biznesmenem. Lepiej być politykiem czy biznesmenem?

Jeśli polityka staje się biznesem to przestaje być polityką. Dziś w Polsce polityka to obniżenie standardów życia, choć jest ciekawa bo wciąż dużo się dzieje. Polityka jest bardziej negatywna od biznesu.

wiktor: Dlaczego tak mało słychać o pracy komisji "dobre państwo"?

Przez dziewięć miesięcy nie byłem szefem komisji za karę , za to, że zarzuciłem Gęsickiej prostytuowanie się w polityce. Teraz odrabiamy straty. W życie weszło 51 zmian do różnych ustaw. Jest kilka nowych świetnych projektów jak choćby zastąpienie zaświadczeń z urzędów – oświadczeniami. Np. zamiast zaświadczeniu o niebyciu karanym, ja sam oświadczam pisemnie , że nie byłem karany i to wystarcza w procedurze administracyjnej.

teck: Co Pan zrobił z tymi ustawami, na których stał nogami?

51 zmieniłem reszta, ok. 30, w trakcie.

Wacek , poglądy: Gdzie się plasują Pana poglądy ekonomiczne? Bliżej leseferyzmu czy ordokapitalizmu? Kiedy skończy się Pana przygoda z polityką, wróci Pan do biznesu, czy będzie żył z procentów?

Nie jestem z żadnej szkoły, choć bliżej mi PO prostu do pragmatyzmu, a on zawsze jest kwestią chwili i problemów, które przychodzą. Trzeba być bardzo elastycznym, aby przetrwać.  Ale myślę , że moja przygoda z polityką skończy się za dwa lata.

Michał , Tytuł zapytawczy: Panie Januszu, jak według Pana będzie wyglądał przyszły świat? Jakie perspektywy otworzą się na Polskę i co powinna wiedzieć młodzież już dziś, aby móc się odpowiednio rozwijać i zaistnieć w biznesie?

Chiny, Chiny, Indie, Brazylia – trzeba się uczyć tych krajów i ich kultury.

Andrzej , Czy już wychodzimy z kryzysu: Czy już wychodzimy z kryzysu prostą drogą? Czy będzie jeszcze cofnięcie w kształcie W?

Tak wychodzimy z kryzysu, ale to będzie raczej wolny wzrost.

roman: Co zrobił pan dla Lublina i regionu? Proszę o fakty, nie marzenia i obietnice.

Rozpoczęliśmy budowę lotniska w Świdniku, a plany były od 1938 roku. Kopalnia Bogdanka jest na giełdzie i zaczęła budować nowy szyb, powstała strefa ekonomiczna, rozpoczął się remont; Centrum spotkania Kultur, Centrum Kultury, Teatru Starego, i wielu innych obiektów. Pomagałem przy tym wszystkim.  Otwarty został budynek e-sądu , a to prawdziwa rewolucja. Powstała szkoła sędziów i prokuratorów, a teraz jesteśmy bardzo blisko powstania wreszcie uniwersytetu polsko-ukraińskiego. I jeszcze milion innych spraw bardzo konkretnych.

Tymon , cechy przedsiębiorcy: Jaki powinien być człowiek, który chce odnieść sukces jako przedsiębiorca? Które cechy są niezbędne, a które tylko pomagają?

Najważniejsza jest inteligencja emocjonalna i ja trzeba ćwiczyć. Dobrze też się uczyć różnych rzeczy.

Jarek: Swego czasu chciał Pan przekazać pewną kwotę pieniędzy za swoje diety na jakiś szczytny cel. Czy przekazał je Pan? Komu?

Tak przekazałem i ciągle przekazujemy. Przez cztery lata nie brałem pensji za pracę w sejmie . Teraz, na prośbę ludzi, biorę i przekazuję. Lista była na moim blogu na Onecie. To bardzo wiele osób, ale też zgłasza się wiele. Między innymi zakup psów dla policji w Kłodzku.

krystian , sukces: Proszę o podanie swoje motta życiowego oraz trzech zasad, by odnieść sukces w biznesie.

Granic duszy nie zgadniesz - tak głęboko ukryty jest jej Logos – to Heraklit.

mietek , wyborca po: Czy nie realizowanie obietnic wyborczych można nazywać kłamstwem ?

Tak, to kłamstwo.

Wojciech , Życie prywatne: Czy jest Pan masonem ?

Nie, nie jestem masonem.

Marek , Poczatek kariery: Jak założyć firmę, nie mając pieniędzy?

Pożyczyć od rodziny, zarobić w Unii na pensji, znaleźć wspólnika mając pomysł.

AsIa , Jak minęły Święta???: Chciałam się dowiedzieć, jak w tym roku spędził Pan Święta i jaki prezent dostała córcia?

Święta jak zawsze z rodzina i jak od 5 lat na Suwalszczyźnie, w drewnianej chałupie. Bardzo rodzinnie, trochę biegałem na nartach i dużo gotowałem. Córka ma 10 miesięcy i dla niej najważniejsze są przedmioty, które wydają dźwięki. Uwielbia słuchać muzyki.

Paweł , Wykształceni i majętni politycy: Jak Pan sądzi, kiedy posiadanie pieniędzy w Polsce, szczególnie wśród polityków będzie odbierane przez społeczeństwo jako zaleta a nie wada? Ile czasu musimy na to poczekać?

Za jakieś dwadzieścia lat będzie trochę lepiej , ale całkiem to się nigdy nie zmieni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane