Palikot nt. ograniczenia korupcji i naprawy życia publicznego

PAP
08-12-2013, 18:23

Lider Twojego Ruchu Janusz Palikot powiedział w niedzielę w Gdańsku, że do ograniczenia korupcji i naprawy życia publicznego przyczyniłyby się: kadencyjność funkcji publicznych, jawność wszystkich dochodów oraz ograniczenie immunitetu dla prokuratorów.

Według Janusza Palikota, najważniejszą, podstawową rzeczą gwarantującą ograniczenie korupcji i naprawę życia publicznego jest kadencyjność funkcji publicznych.

Podczas konferencji prasowej lider TR powiedział, że prezydenci: Gdańska, Paweł Adamowicz, Gdyni - Wojciech Szczurek czy Sopotu, Jacek Karnowski powinni być tylko dwie kadencje prezydentami, nawet jeżeli są świetnymi włodarzami miast.

Według polityka, gdy ktoś jest za długo w samorządzie, za długo prezesem partii, za długo posłem czy ministrem, "zawsze otorbia się takimi układami i sitwą partyjno-towarzyską".

Palikot poinformował, że Twój Ruch opowiada się za tym, aby prezydenci miast, burmistrzowie, posłowie, ministrowie i szefowie partii pełnili swoje funkcje tylko dwie kadencje.

Przypomniał, że projekt ustawy w tej sprawie przedstawiony przez jego ugrupowanie został odrzucony przez Sejm. Zapowiedział, że projekt "będzie stawiany mniej więcej co rok licząc, że po iluś latach tej debaty posłowie będą po prostu tego chcieli".

Lider Twojego Ruchu uważa, że do ograniczenia korupcji może przyczynić się jawność wszystkich dochodów. Zwrócił uwagę, że "to napotka oczywiście wielki opór, bo każdemu z nas będzie trudno nagle pogodzić się z tym, że wszystko, co mamy, co zarabiamy, wszystkie podatki, jakie płacimy, są publicznie dostępne". Zaznaczył, że "można to ograniczyć do osób pełniących funkcje publiczne, czyli do samorządu, administracji rządowej i klasy politycznej".

Poinformował, że Twój Ruch proponuje też pozbawienie prokuratury szczególnego uprzywilejowania i ochrony. "Immunitet ma niby dawać niezależność prokuraturze, a tak naprawdę skazuje ją na naciski polityczne" - tłumaczył. Dodał, że debata TR na temat wymiaru sprawiedliwości ma się odbyć w Białymstoku w przyszłym tygodniu.

Ocenił, że na jakość stanowionego prawa wpływ ma "odchudzony" aparat państwa. Palikot przypomniał, że TR opowiada się za likwidacją Senatu.

Według dr Krzysztofa Iszkowskiego, Senat jest niepotrzebny. "Jest przeżytkiem, który miał rację bytu na początku lat 90. w okresie transformacji ustrojowej, ale od 1991 r., kiedy obie Izby Parlamentu wybierane są w demokratycznych wyborach, to nie ma racji bytu". "Senat tylko poprawia prawo stanowione przez Sejm" - dodał.

Po południu podczas Wojewódzkiego Kongresu Twojego Ruchu w Gdańsku na przewodniczącego tego ugrupowania w Pomorskiem wybrany został pomorski poseł, dr Piotr Bauć. Zagłosowała na niego większość z ok. stu delegatów biorących udział w Kongresie. Był jedynym kandydatem na to stanowisko. Piotr Bauć jest posłem od 2011 roku, najpierw Ruchu Palikota, a obecnie Twojego Ruchu. Jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Gdańskiego.

Jak powiedział w niedzielę wieczorem PAP, jako szef TR na Pomorzu "chce porządnie i solidnie przygotować partie do wyborów samorządowych w przyszłym roku". Jak wyjaśnił, "chce zwiększyć liczbę członków partii, negocjować z różnymi siłami wspólne listy wyborcze i wspólne pójście do wyborów". W Pomorskiem TR ma ok. 300 członków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Polityka / Palikot nt. ograniczenia korupcji i naprawy życia publicznego