Palikot tylko czeka na sygnał

Jarosław Królak
opublikowano: 06-08-2009, 00:00

Palikot odszedł, niech teraz

Przyjazne Państwo więdnie. Biznes chce come backu posła

Palikot odszedł, niech teraz

wróci — mówią biznesmeni

rozczarowani efektami

sejmowych prac. Tego chcę

— odpowiada poseł.

Jakkolwiek by nie oceniać kontrowersyjne polityczne wystąpienia Janusza Palikota, jednego nie można mu odmówić — był dość skutecznym, biorąc pod uwagę realia polskiego Sejmu, szefem komisji Przyjazne Państwo, powołanej do eliminacji prawnych absurdów, z którymi boryka się polski biznes. Takie wnioski wynikają z analizy pracy komisji w 2008 r. oraz siedmiu miesięcy tego roku. Za czasów rządów Palikota komisja opracowała 113 projektów zmian prawnych, a po jego odejściu — 16 (sic!). W tym roku jest o niej zupełnie cicho.

— Zastanawiam się, czy ta komisja jeszcze w ogóle istnieje. Może działa w konspiracji? Odwołanie "walczaka" Palikota było dużym błędem. Powinien powrócić — uważa Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Były biznesmen, a dziś poseł z Lubelszczyzny, też liczy na wielki come back.

— Odpadły powody, dla których musiałem odejść z szefowania komisji. Chciałbym wrócić. Mam szereg nowych pomysłów na walkę z absurdami prawnymi i zdynamizowanie prac komisji. Jednak decyzja należy do władz klubu i partii — zastrzega "PB" Janusz Palikot.

Szli na akord

W 2008 r. z 202 posiedzeniami i 113 projektami komisja Palikota była najbardziej pracowitą w Sejmie. W czasie tzw. legislacyjnej rewolucji październikowej (jesień 2008 r.) sale obrad wręcz pękały w szwach. Dopisywała frekwencja posłów, pojawiało się mnóstwo ekspertów i przedstawicieli organizacji przedsiębiorców, społecznych i pozarządowych. Janusz Palikot brylował. Miał ku temu podstawy, bo były i efekty w postaci wielu antybiurokratycznych projektów. Jednak w styczniu 2009 r., po serii ekscesów obrażających prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Janusz Palikot został zmuszony przez władze PO do rezygnacji z kierowania komisją. Zastąpił go Mirosław Sekuła. O komisji robiło się coraz ciszej. W tym roku zebrała się 77 razy. To i tak sporo w porównaniu z innymi komisjami, lecz stworzyła tylko 16 projektów. Przedstawiła też cztery dezyderaty rządowi. Tylko cztery, bo za Palikota było ich 26. Skąd ten przestój?

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— To prawda, że zwolniliśmy, ale to naturalne po ubiegłorocznym zawrotnym tempie. Gdy komisja startowała, jak na tacy otrzymała dużo gotowych projektów od środowisk przedsiębiorców. Było nad czym pracować. W czasie "rewolucji październikowej" Sejm je uchwalił. Teraz działamy spokojniej, ale to nie znaczy, że gorzej — tłumaczy Mirosław Sekuła.

Efektem półtorarocznej pracy Przyjaznego Państwa jest uchwalenie 37 nowelizacji ustaw, które już weszły w życie. Nie jest to jednak oszałamiający wynik. Tym bardziej, że komisja Palikota szła na ilość i wiele projektów składało się z jednego przepisu. I tak np. projekcików dotyczących ordynacji podatkowej uchwalono aż osiem. Tyle samo dotyczyło prawa o ruchu drogowym. W zakresie podatku VAT uchwalono siedem, a podatku PIT — cztery.

— Realna wartość prac komisji Przyjaznego Państwa jest mizerna. Zajęła się trzeciorzędnymi zmianami prawnymi, a najpoważniejsze bariery i buble zostały. Ta komisja była medialnym show Palikota i propagandą PO. Dziś widać, że w rządzie nie ma woli politycznej do uwolnienia działalności gospodarczej i ograniczenia mitręgi biurokratycznej. Zresztą, żaden rząd jej nie miał — gorzko stwierdza Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha.

Rząd niemożności

Irytacji brakiem prawdziwych rezultatów walki z biurokracją nie kryje też Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich.

— Już po sześciu miesiącach działania rządu mówiłem, że nie ma on woli politycznej do wprowadzenia prawdziwej wolności gospodarczej. Rząd ciągle jest zakładnikiem urzędniczego lobby. Komisja Przyjazne Państwo, mająca realizować to, co obiecał premier Tusk w expose', straciła impet, gdy odszedł z niej Palikot. To pokazuje, jak ważna jest charyzma i odwaga przewodniczącego tej komisji — mówi Andrzej Malinowski.

źródło: PB, wybrane przykłady

113

tyle projektów zmian ustawowych opracowała komisja Palikota...

16

...a tyle komisja pod kierownictwem Mirosława Sekuły

37

tyle projektów komisji Przyjazne Państwo weszło w życie w ciągu 1,5 roku.

Jarosław

Królak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane