Palikot: złożyłem szefowi SLD propozycję ostatniej szansy ws. wyborów samorządowych

PAP
15-08-2014, 12:06

Szef TR Janusz Palikot poinformował, że w piątkowej rozmowie z szefem SLD Leszkiem Millerem "złożył propozycję ostatniej szansy, wspólnego startu w wyborach do sejmików wojewódzkich". Palikot uważa, że obie partie mogłyby wystartować pod szyldem: "Lewica Razem" lub "SLD-Twój Ruch-Lewica Razem".

W środę Miller poinformował po posiedzeniu zarządu swojej partii, że SLD skieruje do wszystkich lewicowych formacji politycznych i związków zawodowych propozycję utworzenia komitetu wyborczego pod nazwą "SLD - Lewica Razem". Dodał, że Sojusz deklaruje gotowość oddania połowy wszystkich miejsc na listach tego komitetu zainteresowanym organizacjom i działaczom.

"Propozycja SLD złożona kilka dni temu jest nie do przyjęcia dla Twojego Ruchu. Warunki przedstawione przez Sojusz są zaporowe i świadczą o niechęci zawarcia porozumienia" - ocenił Palikot na piątkowym briefingu prasowym w Warszawie.

Dlatego, jak mówił, "ze względu na zagrożenie rządami PiS" złożył Millerowi propozycję ostatniej szansy, wspólnego startu w jesiennych wyborach do sejmików wojewódzkich.

Szef Twojego Ruchu poinformował, że przedstawił Millerowi dwie propozycje szyldu, pod którym obie partie mogłyby startować: "Lewica Razem" lub "SLD-Twój Ruch-Lewica Razem". "Te dwie nazwy są dla nas do przyjęcia" - powiedział Palikot.

Lider TR zaproponował także "zawieszenie broni w sprawie ustroju samorządowego", czyli, jak mówił, obie strony akceptują ten podział, który jest w Polsce dzisiaj. SLD postulowało w ostatnim czasie powrót do 49 województw.

Z kolei jeśli chodzi o miejsca na listach, to zgodnie z propozycją Palikota jedna trzecia miejsc miałaby być dla działaczy SLD, jedna trzecia dla działaczy Twojego Ruchu, a jedna trzecia dla działaczy innych środowisk lewicowych. To, według Palikota, "bardzo kompromisowe rozwiązanie". "Szanuje (propozycja) obecną pozycję działaczy samorządowych SLD, nie zamyka list przed innymi i zachowuje autonomiczność podmiotów" - podkreślił Palikot.

Według szefa TR, Miller ma skonsultować tę propozycję ze strukturami Sojuszu i odpowiedzieć na nią w sobotę. Z kolei w przyszłym tygodniu w czwartek, zapowiedział Palikot, zbierze się zarząd Twojego Ruchu, który ma rozstrzygnąć, czy jest możliwość współpracy czy nie. "Jesteśmy gotowi do samodzielnego startu, jeśli nie będzie porozumienia, w czwartek zatwierdzimy własne listy" - powiedział przewodniczący Twojego Ruchu.

Tadeusz Iwiński z zarządu SLD powiedział z kolei dziennikarzom, że Sojusz może rozważyć, czy te propozycje mogą być przyjęte, "ale nie wydaje mu się, by tak mogło być". "Trudno by nam było zmienić zdanie, skoro 30 osób z zarządu krajowego Sojuszu poparło naszą propozycję" - powiedział Iwiński. (

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Polityka / Palikot: złożyłem szefowi SLD propozycję ostatniej szansy ws. wyborów samorządowych