Paliwa i banki wymusiły przecenę na europejskich giełdach

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 23-11-2006, 20:36

Przy braku impulsów z amerykańskich rynków, które z uwagi na Święto Dziękczynienia były w czwartek zamknięte, giełdy w Europie poddały się dyktatowi strony podażowej. Motorem przeceny były taniejące walory spółek paliwowych i banków.

Przy braku impulsów z amerykańskich rynków, które z uwagi na Święto Dziękczynienia były w czwartek zamknięte, giełdy w Europie poddały się dyktatowi strony podażowej. Motorem przeceny były taniejące walory spółek paliwowych i banków. Najlepiej z grona „wielkiej trójki” spisywał się rynek we Frankfurcie, któremu pomogła publikacja danych o poprawie nastrojów w niemieckim sektorze korporacyjnym.

Po komentarzach członków Europejskiego Banku Centralnego znów odżyły spekulacje odnośnie spowolnienia gospodarczego. Coraz bardziej prawdopodobne wydaje się, że kosztem rozwoju gospodarki władze monetarne będą tłumiły wyższymi stopami procentowymi inflację. Większość ekonomistów skłania się ku stanowisku, że za kilkanaście dni stopy w eurolandzie wzrosną po raz szósty od grudnia 2005 r. do poziomu 3,5 proc.

Skalę korekty, podobnie jak w poprzednich dniach ograniczały doniesienia o kolejnych fuzjach i przejęciach. Spekulacje odnośnie zmian kapitałowych wsparły między innymi notowania Remy Cointreau, piątego pod względem wielkości producenta likierów na Starym Kontynencie.

Bardzo słaby dzień stał się udziałem linii lotniczych. Znaczne straty ponieśli posiadacze papierów Air France-KLM. Ne rynek wypłynęła informacja, że lider europejskiego sektora przewoźników rozpoczął rozmowy o potencjalnym przejęciu Alitalia. Sęk w tym, że włoska linia boryka się z ogromnymi problemami finansowymi. AF-KLM dodatkowo rozczarowały rynek nie decydując się na podwyższenie tegorocznej prognozy.

Nienajlepsze nastroje mieli akcjonariusze Credit Agricole, drugiego pod względem aktywów banku we Francji. Analitycy Citigroup obniżyli z „trzymaj” do „sprzedaj” rekomendacje dla walorów CA. Tłumaczą to najniższym od ponad trzech lat kwartalnym wzrostem wyników banku.

Na plusie dzień zakończył duński producent turbin wiatrowych Vestas Wind Systems. W jego przypadku bank Lehman Brothers sugeruje „przeważanie” walorów w portfelach inwestorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane