Paliwa i wyniki spółek pogrążyły rynki akcji

Marek Druś
opublikowano: 10-04-2008, 00:00

Najdroższa w historii ropa i benzyna, słabnący dolar oraz sygnały ze spółek potwierdzające, że gospodarka USA jest w recesji, spowodowały spadki indeksów amerykańskich giełd. Nastroje były złe. Jednym z głównych sprawców ich pogorszenia był UPS.

Największa na świecie firma logistyczno-wysyłkowa obniżyła prognozę kwartalnego zysku tłumacząc to znacznym pogorszeniem koniunktury. To kolejna, po Alcoa i AMD spółka, która informuje o pogorszeniu jej kondycji finansowej. Analitycy obniżali prognozy zysków dla spółek ze S&P500 każdego tygodnia tego roku. Obecnie spodziewają się średnio 11-procentowego spadku. W dół poszły notowania Fedex.

Rekordowe ceny paliw spowodowały wyprzedaż akcji linii lotniczych, m.in. JetBlue i Continental. Akcje AMR, właściciela American Airlines, taniały o ponad 10 proc. po tym jak spółka musiała odwołać ponad 1000 lotów w związku z koniecznością dokonania przeglądu instalacji w samolotach. Taniały spółki internetowe, m.in. Amazon i Google, które według Lehman Bros. odczują wyraźnie skutki recesji w USA.

Marek Druś

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu