Paliwa wsparły inflację na Wyspach Brytyjskich

opublikowano: 13-06-2018, 11:56
aktualizacja: 13-06-2018, 11:57

Największy wzrost cen paliw samochodowych od ponad siedmiu lat pomógł powstrzymać inflację w Wielkiej Brytanii od kontynuowania spadku, odnotowanego w poprzednich miesiącach.

Dynamika cen konsumpcyjnych utrzymała się w maju 2018 r. na poziomie 2,4 proc., co jest odczytem  zgodnym z prognozami zarówno Banku Anglii (BoE), jak i ekonomistów.

Presję wzrostową dyktowały ceny paliw, które podrożały w zeszłym miesiącu o 3,8 proc. co jest najbardziej gwałtownym skokiem od stycznia 2011 r., wynika z danych Urzędu Statystyk Narodowych.

Naciski pojawił się również ze strpny opłat lotniczych i cen promów. Skutki  te zostały częściowo zrekompensowane grami komputerowymi i cenami energii, których wzrosty nie dorównały dużym zyskom odnotowanym rok wcześniej.

Inflacja znacząco spowolniła  na początku roku spadając z poziomu 3,1 proc. z końca 2017 r., a Bank Anglii spodziewa się, że w tym kwartale inflacja wyniesie średnio 2,4 proc., zaś kolejne podwyżki stóp procentowych będą potrzebne, aby obniżyć ją do zakładanego celu na poziomie 2 proc. w ciągu najbliższych trzech lat.

Rynki pieniężne jednak na zaledwie nieco ponad 50 proc. oceniają prawdopodobieństwo podwyżki stóp podczas sierpniowego posiedzenia władz monetarnych z uwagi na inne sygnały świadczące o niekorzystnych trendach w gospodarce.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Paliwa wsparły inflację na Wyspach Brytyjskich