Paliwo i ubrania tanieją, używki i mieszkanie są coraz droższe.

BMK
13-03-2009, 14:35

W lutym ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,9 proc. – informuje Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu rocznym inflacja wyniosła 3,3 proc. – zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi.

Największe wzrosty cen dotyczyły kategorii „mieszkania”: jego użytkowanie (wraz z nośnikami energii) podrożało przez rok o 10,9 proc. O 8,3 proc. więcej niż przed rokiem płaciliśmy w lutym za alkohol i papierosy.

Potaniały natomiast – już tradycyjnie – ubrania i buty (-7,3 proc. r/r), spadły też ceny transportu (-5,7 proc.) a najbardziej potaniały paliwa. W ubiegłym miesiącu płaciliśmy za nie średnio 12,1 proc. mniej niż rok wcześniej.

GUS zaktualizował system wag oparty na strukturze wydatków gospodarstw domowych używany przy obliczaniu wskaźnika inflacji. W związku z tym zmieniły się nieco poprzednie dane: w styczniu inflacja r/r wyniosła 2,8 proc., a nie – jak GUS szacował wcześniej – 3,1 proc. [bmk]


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BMK

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Paliwo i ubrania tanieją, używki i mieszkanie są coraz droższe.