Pallad i platyna – szansa na zmniejszenie luki cenowej

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 29-01-2020, 11:48

Sytuacja na rynkach platyny i palladu rozgrzewa emocje inwestorów już od wielu miesięcy.

Notowania palladu przez ostatnie kilka lat poruszały się w trendzie wzrostowym, który w 2018 r. zwiększył dynamikę. Zwyżkom notowań tego surowca sprzyjał wzrost popytu ze strony branży samochodowej, a także ograniczone wydobycie – co sprawiało, że na rynku palladu od wielu lat regularnie pojawiał się deficyt.

Zupełnie inna sytuacja panowała na rynku platyny. Notowania tego kruszcu w ostatnich latach pozostawały pod presją podaży i dopiero poprzedni rok przyniósł ożywienie strony popytowej – niemniej, nie było ono tak duże jak na rynku palladu. Wynika to m.in. z faktu, że na rynku platyny w ostatnich latach miały miejsce nadwyżki – i tak może pozostać w bieżącym i przyszłym roku.

Zarówno platyna, jak i pallad, są wykorzystywane przede wszystkim w produkcji katalizatorów samochodowych – niemniej, platyna częściej w samochodach z silnikami typu diesel (które w ostatnich latach straciły na popularności), natomiast pallad w pojazdach z silnikami benzynowymi.

W przeszłości producenci samochodów przerzucali się z platyny na pallad ze względu na chęć cięcia kosztów – przez wiele lat to pallad był wielokrotnie tańszy od platyny. Obecnie, gdy proporcje cenowe zmieniły się znacząco, trwa odwrotny trend. Niemniej, powrót do większego wykorzystania platyny nie jest technologicznie prosty, więc proces ten przebiega powoli.

Mimo powyższych fundamendalnych uwarunkowań, istnieje spora szansa na to, że rok 2020 będzie czasem zmniejszania się luki cenowej między notowaniami platyny i palladu. Platynę wspierać może fakt, że jej notowania poruszają się w większej korelacji z cenami złota niż notowania palladu – a złoto może kontynuować wzrosty, biorąc pod uwagę nerwową sytuację na światowych rynkach i w globalnej polityce. Z kolei na rynku palladu pojawia się coraz większy potencjał odreagowania spadkowego, gdyż rynek ten jest już mocno wykupiony.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy