Palladia: Budżet przyjęty, złoty nadal mocny

Marek Rogalski
26-11-2004, 14:59

Dzisiaj złotówka nadal pozostawała mocna, a na rynku nie notowaliśmy większych zmian na poszczególnych parach. Ranne umocnienie się dolara na rynkach światowych sprawiło, iż kurs USD/PLN przetestował okolice 3,20 zł. Wpłynęło to także na notowania EUR/PLN, gdzie mieliśmy ponowny test wczorajszych maksimów w okolicach 4,2270 zł. W kolejnych godzinach złoty zaczął jednak znów zyskiwać na wartości.

Uwaga uczestników rynku skupiła się na informacjach z Sejmu, gdzie dzisiaj miało miejsce ostatnie już czytanie projektu przyszłorocznego budżetu. Posłowie nie przyjęli uchwały autorstwa Ligi Polskich Rodzin i Prawa i Sprawiedliwości wzywającej do odrzucenia w całości ustawy budżetowej i zajęli się zgłoszonymi przez poszczególne ugrupowania poprawkami. Po godz. 14:00 budżet został przyjęty i przesłany do Senatu, który ma czas na „zajęcie” się nim do 20 grudnia b.r. Założono w nim spadek deficytu budżetowego do 35 mld zł, czyli 3,7 proc. PKB. Z kolei wzrost gospodarczy ma wynieść 5 proc., a średnioroczna inflacja spaść do 3 proc. z 3,4 proc. w roku bieżącym. W opinii ministra Gronickiego nie powinno być problemów z jego realizacją, a w tym roku deficyt budżetowy może być niższy o 2,5-3,0 mld zł od wcześniejszego planu (na koniec listopada jego wykonanie powinno być poniżej 80 proc. planu).

Ministerstwo Finansów poinformowało dzisiaj, iż podczas poniedziałkowego przetargu zaoferuje bony skarbowe o wartości 0,4 mld zł. Widać tym samym, że resort kontynuuje politykę zmiany struktury długu na papiery o dłuższym okresie zapadalności.

Strategia:

Przedstawiana ostatnio strategia sprzedaży walut przy każdej nadarzającej się korekcie przynosi ostatnio efekty. Dopóki utrzymujemy się powyżej 12 proc. odchylenia po mocnej stronie parytetu, dopóty nie widać większych zagrożeń dla panującego trendu i bardziej prawdopodobny jest atak na kolejne maksima. Mentalnym poziomem oporu są dopiero okolice 15 proc. odchylenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Palladia: Budżet przyjęty, złoty nadal mocny