Czytasz dzięki

Palladia: Czy FED zaskoczy?

Palladia Capital Markets
opublikowano: 20-09-2005, 09:56

Obserwowana wczoraj rano korekta notowań złotego okazała się krótkotrwała i tym samym poniedziałek okazał się kolejnym dobrym dniem dla złotego. Dzisiaj rano złoty otworzył się bez większych zmian w relacji do wczorajszego zamknięcia. O godz. 9:21 za jedno euro płacono 3,88 zł, a za dolara 3,1930 zł.

Obserwowana wczoraj rano korekta notowań złotego okazała się krótkotrwała i tym samym poniedziałek okazał się kolejnym dobrym dniem dla złotego. Dzisiaj rano złoty otworzył się bez większych zmian w relacji do wczorajszego zamknięcia. O godz. 9:21 za jedno euro płacono 3,88 zł, a za dolara 3,1930 zł.

Wczoraj rano opublikowane zostały sondaże preferencji politycznych, które pokazały, że rośnie poparcie dla PiS kosztem nadal prowadzącej PO. Niewykluczone, że taki rozwój wypadków skłonił kierownictwo Platformy Obywatelskiej do zgody na debatę pomiędzy Donaldem Tuskiem, a Lechem Kaczyńskim jeszcze przed wyborami. Wcześniej działacze PO nie byli temu zbyt chętni. Tym samym to wydarzenie może okazać się kluczowym w tym tygodniu, które może mieć wpływ na wynik zaplanowanych na najbliższą niedzielę wyborów do parlamentu. Dosyć niefortunny wydaje się być piątkowy termin. Na razie jednak rynek wydaje się nie obawiać tego, że poparcie dla PO może się zmniejszyć, a PiS może przejąć część lewicowego elektoratu zniechęconego ostatnią historią z Włodzimierzem Cimoszewiczem.

W poniedziałek o godz. 16:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o dynamice produkcji przemysłowej i cenach produkcji sprzedanej przemysłu. Okazało się, że obie figury były niższe od oczekiwań. Produkcja zwiększyła się o 4,6 proc. r/r wobec prognozowanych 5,3 proc. r/r, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 3,8 proc. m/m. Z kolei ceny PPI spadły o 0,1 proc. r/r., podczas kiedy oczekiwano, że nie ulegną one zmianie. Dane te pokazują, że inflacja nadal utrzymuje się pod kontrolą, co może stwarzać przestrzeń do dalszych obniżek stóp procentowych przez RPP, chociaż nie należy liczyć na to, że dojdzie do tego jeszcze w tym miesiącu. Po tej publikacji wzrosły ceny obligacji.

Technika pokazuje, że poziom 3,87 na euro może w najbliższym czasie zostać złamany w dół. Na razie widać, że rynek czeka na impuls. Niewykluczone, że nadejdzie on z rynku obligacji – na jutro została zaplanowana aukcja 5-letnich papierów o wartości 2,5 mld zł.Kiedy tak się stanie to uruchomi się tzw. lawina, która może doprowadzić do spadku EUR/PLN w rejon 3,80-3,82. Poziom taki zakładamy na piątek, bądź poniedziałek. Oporem są okolice 3,8950-3,90. W przypadku USD/PLN oporem są okolice 3,20, a najbliższe wsparcia można zlokalizować w rejonie 3,1850. Z tym, że najprawdopodobniej zostaną one złamane i dojdzie do spadku w rejon 3,1650, a później jeszcze niżej. Celem na ten tydzień są poziomy poniżej 3,14.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Rynek międzynarodowy:

Poniedziałek przyniósł przecenę europejskiej waluty, jednak nie była ona tak duża jak się tego wcześniej obawiano. Kurs EUR/USD nie zdołał pokonać poziomu 1,21, a dzisiaj rano za jedno euro płacono już 1,2150 dolara.

Wydarzeniem dnia (gdyż danych makro nie podano żadnych) były wyniki niemieckich wyborów. O ile spekulować na temat możliwej konfiguracji przyszłego rządu można wiele, o tyle jedno jest jasne. To kwestia nie dni, a tygodni, a to okres dosyć długi dla rynku walutowego. Tym samym o ile nic negatywnego się w najbliższym czasie nie wydarzy (możliwy impas w negocjacjach) to inwestorzy już niedługo zaczną zwracać uwagę na inne czynniki. Dzisiaj opublikowany zostanie indeks ZEW obrazujący oczekiwania niemieckich analityków w kontekście powyborczej sytuacji (sondaże pokazują jego 5 pkt. spadek do 45 pkt.). Wtorek to także termin posiedzenia FED, które zdeterminuje zachowanie się rynków w kolejnych dniach. W porannych komentarzach widać opinie, iż rynek nie jest do końca pewny dzisiejszego posunięcia banku centralnego, a inwestorzy wolą zawczasu zredukować pozycje. Naszym zdaniem FED dzisiaj zaskoczy, a stopy nie zostaną podniesione. Przemawia za tym kilka głównych kwestii – wysokie ceny ropy nie przekładają się na wzrost inflacji, a wpływ huraganu Katrina na amerykańską gospodarkę nie został tak naprawdę do końca oszacowany. Dodatkowo pojawia się zagrożenie w postaci nowych wichur, które zmierzają w kierunku USA, np. Rity, która wczoraj doprowadziła do spadków na nowojorskiej giełdzie i gwałtownego wzrostu cen ropy.

Technika na EUR/USD pokazuje, że korekta zbliża się wielkimi krokami. Jak na razie zwyżka zatrzymała się dzisiaj rano na pierwszych oporach w rejonie 1,2190. Wsparciem są okolice 1,2130 i nie wykluczone, że zostaną one przetestowane po publikacji indeksu ZEW o godz. 11:00. Naszym zdaniem można je wykorzystać do zakupów euro za dolary. Celem na ten tydzień są okolice 1,2310-1,2350.

Marek Rogalski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Palladia Capital Markets

Polecane