Palladia: Decyzja RPP nie wpłynęła na złotego

Marek Nienałtowski, Marek Rogalski
27-10-2004, 16:33

Podczas dzisiejszej sesji notowania złotego nieznacznie zyskały na wartości. Po godzinie 16:00 odchylenie od parytetu wynosiło 8,6 proc. wobec 8,25 proc. rano.

Dzisiejsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej nie wpłynęła tym samym znacząco na notowania. Tak jak tego oczekiwano na rynku stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie – 6,5 proc., podobnie jak nastawienie, które jest nadal restrykcyjne. Podczas konferencji prasowej o godz. 16:00 podano, iż presja inflacyjna w gospodarce maleje, szoki akcesyjne wygasają, a tempo wzrostu płac jest nadal niskie. Dodatkowo wciąż mocny jest złoty, co wpływa na ograniczenie inflacji – tym samym stopy procentowe pozostały dzisiaj na niezmienionym poziomie.

W opinii ministra finansów, Mirosława Gronickiego, decyzja ta była zgodna z oczekiwaniami. Dodał on, iż resort nie widzi obecnie większych zagrożeń dla przyszłorocznej inflacji, jednak jeżeli sporządzona przez bank centralny nowa projekcja inflacyjna wskaże takie zagrożenie, to stopy będą mogły zostać podniesione.

Po wczorajszych informacjach z Węgier, o których pisaliśmy w rannym komentarzu, dzisiaj notowania EUR/HUF zachowywały się o dziwo stabilnie. Tym samym widać, iż nie ma obecnie zagrożeń z tego rynku na naszą złotówkę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Nienałtowski, Marek Rogalski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Palladia: Decyzja RPP nie wpłynęła na złotego