Palladia: Dolar najmocniejszy od ponad 2 miesięcy

Palladia Capital Markets
opublikowano: 20-01-2005, 11:51

W czwartek przed południem notowania europejskiej waluty do dolara spadły do 1,2948 i znalazły się na najniższym poziomie od 19 listopada zeszłego roku.

W czwartek przed południem notowania europejskiej waluty do dolara spadły do 1,2948 i znalazły się na najniższym poziomie od 19 listopada zeszłego roku.

Na rynku od początku roku panuje niezły sentyment dla dolara wynikający po pierwsze z perspektyw „kształtowania” się poziomu stóp procentowych w USA. Wszystko wskazuje na to, że FED choć utrzyma „akomodacyjną” politykę monetarną i będzie podnosił poziom stóp procentowych w USA w minimalnym tylko tempie 25 pkt bazowych, to istnieje szansa na to, na koniec tego półrocza poziom stopy funduszy federalnych wzrośnie o 75-100 pkt bazowych z 2,25 proc. obecnie do 3,00 – 3,25 proc. Drugi czynnik wzmacniający zielonego to oczekiwanie na to, że administracja Bush’a i sam prezydent podejmą usilne działania mające na celu ograniczenie dziury budżetowej, co zresztą szeroko zapowiadają. Założenia/plany budżetu na 2006 r. przedstawione będą 7 lutego. Wielu liczy na to, że być może już dziś Bush podczas inauguracji swojej drugiej kadencji powie coś na ten temat. Aprecjajcę amerykańskiej waluty wielu wiąże również ze sprawą zmian w podatkach dla amerykańskich firm, które zdecydują się na reapartiację zysków osiąganych za granicą. Dochody te opodatkowane zostaną stawką 5,25 proc, a nie jak normalnie 35 proc.

Wzmocnienie się dolara do najwyższych od 2 miesięcy poziomów to zdaniem części analityków także skutek wypowiedzi ministra finansów Francji. Harve Gaymard podkreślił, że spadek amerykańskiej waluty musi się zakończyć.

O godz. 10:00 Europejski Bank Centralny przedstawił swój miesięczny raport, który okazał się bardziej gołębi niż oczekiwano. Godzinę później napłynęły dane makro z Eurolandu. W grudniu inflacja w strefie euro wyniosła 2,4 proc. wyżej niż 2,3 proc. szacowane we wstępnych prognozach. Co do nadwyżki handlowej za listopad to spadła ona do 2,9 mld euro z 5,7 mld euro w październiku.

Prognoza

Rynek liczy na to, że Bush w trakcie inauguracji (18 wieczorem czasu polskiego) powie coś na temat działań mających na celu poprawę stanu budżetu. Trudno oczekiwać jednak, że przed 7 lutego poznamy dokładne ich szczegóły. Dodatkowo bardzo ważne pytanie brzmi czy nie usłyszymy czegoś złego dla amerykańskiej waluty np. w sprawie Iraku i co o wiele bardziej ważne Iranu?

Celem dla niedźwiedzi na rynku EUR/USD jest poziom 1,2825. Ostatnie wydarzenia wyraźnie wskazują na to, że ruch w tym kierunku nie jest wykluczony. Jak na razie ważne wsparcie na 1,2950 wytrzymało. Kolejne zlokalizowane zostaną na 1,2925 i 1,2895

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Palladia Capital Markets

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Palladia: Dolar najmocniejszy od ponad 2 miesięcy