Palladia: Dolar spadł po danych z amerykańskiego rynku pracy

Marek Rogalski
opublikowano: 02-07-2004, 16:34

Dzisiejsza sesja przebiegła pod dyktando informacji ze Stanów Zjednoczonych. Wprawdzie przed południem zostały opublikowane dane o inflacji PPI w Eurostrefie, jednak nie wpłynęły one znacząco na notowania, mimo iż okazała się ona nieco wyższa od oczekiwań. W maju jej dynamika wyniosła 2,4 proc. r/r i 0,6 proc. m/m, podczas gdy rynek oczekiwał figury na poziomie 2,2 proc. r/r i 0,5 proc. m/m. Do tej publikacji odniósł się główny ekonomista Europejskiego Banku Centralnego, Otmar Issing, który powiedział, iż rosnące oczekiwania inflacyjne stanowią powód do niepokoju i skłaniają do zastanowienia się nad możliwymi działaniami. Członek ECB, Gertrude Tumpel-Gugerell stwierdziła jednak, iż obecnie nie ma żadnych powodów do zmiany polityki monetarnej banku centralnego, który na wczorajszym posiedzeniu pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie, tj. 2,0 proc.

Opublikowane o godz. 14:30 dane z amerykańskiego rynku pracy okazały się gorsze od oczekiwań - w czerwcu przybyło tylko 112 tys. nowych miejsc pracy wobec prognozowanych 250 tys., a majowe dane zostały zrewidowane do dołu z 248 tys. do 235 tys. Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 5,6 proc., czyli tyle samo, ile przed miesiącem, z kolei średnie godzinowe zarobki wzrosły o 0,1 proc., wobec oczekiwanych 0,3 proc. Optymistą jest jednak Sekretarz Skarbu, John Snow, który powiedział, iż mimo dzisiejszych informacji sytuacja na rynku pracy nadal jest dobra, a ponad 100 tys. przyrost nowych miejsc pracy jest zauważalnym faktem. Natomiast o godz. 16:00 okazało się, iż zamówienia w przemyśle spadły w maju tylko o 0,3 proc. wobec oczekiwanych 0,6 proc. Nie wpłynęło to jednak na notowania dolara, który wyraźnie stracił na wartości po publikacji słabych danych o godz. 14:30 – w przeciągu półtorej godziny EUR/USD zyskał na wartości blisko 150 punktów.

Wydaje się, iż w najbliższym czasie ta negatywna dla dolara tendencja powinna być kontynuowana, gdyż część inwestorów będzie chciała zamknąć pozycje przed długim weekendem. W poniedziałek wypada tzw. Dzień Niepodległości i to ostatnio bywa zwiększają się tym samym zagrożenia terrorystyczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Palladia: Dolar spadł po danych z amerykańskiego rynku pracy