Palladia: Euro chwilowo poniżej 3,90 zł

Palladia Capital Markets
opublikowano: 01-03-2005, 11:15

Nasza waluta pozostaje nadal mocna. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, iż oczekiwania inwestorów co do dalszej aprecjacji naszej waluty nie do końca pokrywają się z tym co rzeczywiście dzieje się na rynku.

Nasza waluta pozostaje nadal mocna. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, iż oczekiwania inwestorów co do dalszej aprecjacji naszej waluty nie do końca pokrywają się z tym co rzeczywiście dzieje się na rynku.

Przed „zaskakującą” decyzją RPP notowania EUR/PLN oscylowały w okolicach 3,90 i ten sam poziom mamy dzisiaj rano. Kurs euro na krótko spadł poniżej w/w psychologicznej bariery po publikacji wczorajszych danych o deficycie C/A, który wyniósł tylko 275 mln EUR wobec oczekiwań na poziomie 470 mln EUR. Warto jednak pamiętać o tym, że dane te są często rewidowane i ich wartość prognostyczna jest mniejsza niż miało to miejsce kiedyś. Dobre informacje nadeszły także z rynku długu. Przetarg rocznych obligacji jak zwykle cieszył się powodzeniem, a na najbliższą środę została zaplanowana aukcja 2-letnich obligacji o wartości 2,5 mld zł, która także powinna cieszyć się powodzeniem.Nadmierna aprecjacja złotego zaczyna znów „martwić” polityków, a co niektórzy widzą w tym dobre pole do zdobycia kilku dodatkowych procent poparcia. Dzisiaj lider Platformy Obywatelskiej powiedział, że nowy rząd rozważy jednostronne zastąpienie złotego przez euro (bez wcześniejszego członkostwa Polski w unii walutowej), jeżeli inne sposoby przeciwdziałania wzrostowi złotego by zawiodły. Dodał, że najprawdopodobniej bank centralny będzie nadal nieprzychylny interwencjom na rynku walutowym.

Z technicznego punktu widzenia naruszenie poziomu wsparcia 3,90 na EUR/PLN można jeszcze uznać za pewną pułapkę, o ile na koniec sesji notowania znalazłyby się powyżej. Oporem pozostają okolice 3,9250. Z kolei na USD/PLN obserwujemy wyraźne odbicie od okolic wsparcia 2,94 przy dodatkowym wsparciu ze strony rynku EUR/USD. Oporem są okolice 2,9650.

Rynek międzynarodowy

W ostatnim okresie amerykańska waluta zyskała nieco na wartości. Kurs EUR/USD w pierwszych godzinach wtorkowej sesji spadł z 1,3230 do 1,3170. Warto przypomnieć, że jeszcze wczoraj po południu wynosił on nawet 1,3275/80.

Na wzmocnienie dolara wpłynęło kilka czynników. Po pierwsze w poniedziałek po południu okazało się, że w lutym aktywność w sektorze wytwórczym okręgu Chicago była wyraźnie lepsza niż oczekiwano. Wzrósł także subindeks Chicago PMI dla rynku pracy. Po drugie opublikowano dane z Australii. W czwartym kwartale 2004 r. deficyt na rachunku obrotów bieżących tego kraju wyniósł 15,17 mld dolarów australijskich i był rekordowo wysoki. Na rynku oczekiwano „figury na poziomie” 14,2 mld. Wywołany tymi informacjami spadek wartości australijskiej waluty do dolara zwiększył popyt na zielone na innych rynkach. Po trzecie we wtorek rano źródła podały, że w lutym liczba bezrobotnych w Niemczech wzrosła do 5,216 mln. Była najwyższa w okresie powojennym. Po uwzględnieniu czynników sezonowych bezrobocie wzrosło o 161 tys. Oczekiwano wzrostu o 90 tys. Stopa bezrobocia zwyżkowała do 11,7 proc. z 11,4 proc. w styczniu. Prognozowano 11,6 proc. Przedstawione o godz. 10:00 informacje potwierdziły te doniesienia.

Także ok. godz. 10:00 okazało się, że w lutym aktywność sektora wytwórczego strefy euro była nieco lepsza. Wartość indeks PMI dla Eurolandu wyniosła 51,9 pkt i pozostała bez zmian w stosunku do stycznia. Na rynku oczekiwano 51,7 pkt. Spadła za to do 52,2 pkt z 52,4 pkt w styczniu i zgodnie z prognozami jego wartość dla obszaru Niemiec. Dane te pozostały bez większego wpływu na rynek.

Z technicznego punktu widzenia kolejne odbicie w dół od okolic 1,3270/80 potwierdza wagę tych oporów, a także istotnych na poziomie figury 1,33. W kontekście publikowanych dzisiaj danych makro (indeks ISM), a także jutrzejszego wystąpienia Alana Greenspana spodziewalibyśmy się dalszej aprecjacji dolara. Kluczowym wsparciem są okolice 1,3150, a później 1,3125. Z kolei najbliższy opór intra-day można zlokalizować w okolicach 1,3220.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Palladia Capital Markets

Polecane