Palladia: Eurodolar w horyzoncie

Marek Rogalski
opublikowano: 01-07-2004, 16:45

Dzisiejsza sesja nie przyniosła większych zmian na rynku eurodolara. Rano europejska waluta traciła po tym jak opublikowane zostały nieco gorsze dane odnośnie indeksu PMI dla sektora przemysłowego Eurostrefy – w czerwcu jego wartość wyniosła 54,4 pkt. wobec 54,7 pkt. w maju i szacowanego wzrostu do 55 pkt. Później euro zaczęło pomału zyskiwać na wartości. Opublikowane o godz. 11:00 dane o majowej stopie bezrobocia były zgodne z oczekiwaniami – pozostała ona na niezmienionym poziomie 9,0 proc. O godz. 13:45 poznaliśmy decyzję Europejskiego Banku Centralnego – stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie, tj. 2,0 proc. Podczas konferencji prasowej, szef ECB, Jean Claude Trichet powiedział, iż inflacja może jeszcze dłużej utrzymywać się powyżej celu na poziomie 2,0 proc., jednak w długim terminie powinna zniżkować. Dodał także, iż ożywienie w gospodarkach krajów „12-ki” jest wciąż niezadowalające i niepewne.

Opublikowane o godz. 14:30 dane o cotygodniowym bezrobociu w Stanach Zjednoczonych okazały się nieznacznie gorsze od oczekiwań – liczba wniosków wzrosła do 351 tys. wobec 350 tys. przed tygodniem po korekcie, podczas gdy spodziewano się jej spadku do 344 tys. Rynek nie zareagował jednak na te informacje. Natomiast opublikowane o godz. 16:00 dane odnośnie indeksu ISM w czerwcu pokazały odczyt na poziomie 61,1 pkt. wobec oczekiwanych 61,0 pkt. – tyle, że w maju było 62,8 pkt. Nieco mniej od oczekiwań wyniósł natomiast komponent indeksu ISM – tzw. ISM Price Paid, który wyniósł 81 pkt. wobec oczekiwanych 82 pkt. Wyraźnie gorsze od oczekiwań były natomiast dane odnośnie wydatków budowlanych, które w maju wzrosły tylko o 0,3 proc. wobec oczekiwanych 0,7 proc.

Brak większych reakcji rynku na dzisiejsze dane pokazuje, iż dopiero jutrzejsze kluczowe comiesięczne dane z amerykańskiego rynku pracy publikowane o godz. 14:30 „ustawią” rynek na następne sesje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Palladia: Eurodolar w horyzoncie