Palladia: Gorsza Beżowa Księga i wysokie ceny ropy nieco osłabiły dolara

Marek Rogalski
29-07-2004, 10:19

Opublikowany wczoraj o godz. 20:00 przez FED okresowy raport o stanie amerykańskiej gospodarki zwany Beżową Księgą okazał się nieco gorszy od oczekiwań.

Stwierdzono w nim, iż poszczególnych regionach USA gospodarka dalej rośnie, jednak niezbyt równomiernie. W połowie z nich tempo wzrostu było „skromniejsze” bądź „mieszane”, co zaczęło rodzić obawy, iż amerykański bank centralny będzie chciał zaczekać z podwyżkami stóp procentowych. Na niekorzyść dolara przemawiały także wysokie ceny ropy, które wczoraj ustanowiły swój cenowy rekord – za sprawą wydarzeń w rosyjskim Jukosie, a także w wyniku oświadczenia kartelu OPEC, w którym stwierdzono, iż obecnie wykorzystywane są już maksymalne moce produkcyjne.

W efekcie notowania EUR/USD ustanowiły dzisiaj rano maksima w okolicy kluczowych oporów na 1,2080. Później dolar znów zaczął zyskiwać na wartości – dzisiaj o godz. 14:30 opublikowane zostaną cotygodniowe dane o bezrobociu (szacunki minimalnego wzrostu do 340 tys. wobec 339 tys. w ubiegłym tygodniu). Kluczowe będą jednak jutrzejsze dane o dynamice PKB za II kwartał w USA. Natomiast jeszcze dzisiaj po południu wpływ na rynki może mieć przemowa Johna Kerry’ego, który dostał wczoraj nominację na konwencji Partii Demokratycznej. Rynki najbardziej będzie interesować kwestia programu gospodarczego, który jak wiadomo w przypadku Demokratów jest zazwyczaj zbyt socjalny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Palladia: Gorsza Beżowa Księga i wysokie ceny ropy nieco osłabiły dolara