Palladia: Inwestorzy dadzą kredyt zaufania nowemu rządowi?

Palladia Capital Markets
opublikowano: 14-11-2005, 10:49

Mimo, że jeszcze w czwartek rano kurs EUR/PLN wzrósł do 4,0455 (najwyżej od 31 sierpnia br.), a kurs USD/PLN do 3,4385 (najwyżej od 26 lipca br.) to dzisiaj rano złoty był już mocniejszy. O godz. 9:35 za jedno euro płacono 4,0030 zł, a za dolara 3,4070 zł.

Mimo, że jeszcze w czwartek rano kurs EUR/PLN wzrósł do 4,0455 (najwyżej od 31 sierpnia br.), a kurs USD/PLN do 3,4385 (najwyżej od 26 lipca br.) to dzisiaj rano złoty był już mocniejszy. O godz. 9:35 za jedno euro płacono 4,0030 zł, a za dolara 3,4070 zł.

Widać wyraźnie, że część inwestorów postanowiła dać kredyt zaufania nowemu rządowi, mimo, że jego krytyków wciąż jest sporo. Mówi się o obawach związanych z tym, że mniejszościowy rząd Marcinkiewicza popierany przez partie radykalne w większym stopniu skupi się na sferze socjalnej, a w mniejszym stopniu na reformach gospodarczych, a to źle wróży poziomowi deficytu budżetowego. Dodatkowo w weekend do pewnego ataku przystąpiła Samoobrona, która zaczęła domagać się udziału w rządzie w zamian za udzielone mu poparcie. Możliwość taką wykluczył sam premier, ale ryzyko, że rząd będzie na „łasce” tego ugrupowania pozostało. Dzisiaj rano premier w udzielonym dla „Rzeczpospolitej” wywiadzie starał się wlać jednak trochę optymizmu. Zapowiedział, że przyszłoroczny wzrost gospodarczy przyspieszy do 5 proc. r/r, a inflacja spadnie do 1,5-1,7 proc. r/r. Jego zdaniem można jednocześnie spodziewać się lepszego wykorzystania środków unijnych, większej konsumpcji i większych inwestycji. Mimo, że mogą być to obietnice bez pokrycia, to jednak tego część inwestorów może na razie nie uwzględniać.

Dzisiaj uwaga rynku skupi się na danych o październikowej inflacji, która zostanie podana o godz. 16:00. Oczekuje się jej spadku do 1,5 proc. r/r z 1,8 proc. r/r we wrześniu. Podane zostaną również informacje o październikowej podaży pieniądza M3 i wartość środowej oferty 5-letnich obligacji DS1110 (przedział 1,0-2,5 mld zł). Z kolei jutro opublikowane zostaną dane o bilansie płatniczym za wrzesień.

Technika mówi, że można spodziewać się testowania okolic 3,99 na EUR/PLN. Wydaje się, że kolejne dni mogą przynieść dalsze umocnienie się naszej waluty – nie można wykluczyć, że jeszcze w tym tygodniu zobaczymy poziomy 3,96-3,97. W przypadku USD/PLN pierwszymi poziomami są okolice 3,38, a dalej 3,35-3,36. Oporami są odpowiednio poziomy 4,02 na euro i 3,42 na dolarze.

Rynek międzynarodowy:

Piątek przyniósł ustanowienie minimum na EUR/USD na poziomie 1,1669. Stało się tak mimo, że czwartkowe dane makro raczej nie przemawiały za zakupami dolarów. We wrześniu deficyt handlowy wyniósł 66,1 mld USD wobec 59,35 mld USD w sierpniu (po korekcie w górę z 59,03 mld USD). Na rynku oczekiwano zwyżki do 61,0 mld USD. Z kolei ceny importu w październiku w ujęciu miesięcznym spadły o 0,3 proc. wobec 2,3 proc. wzrostu we wrześniu. Prognozowano ich zniżkę o 0,2 proc. Co więcej "tygodniowe bezrobocie" - do 5 listopada - wyniosło 326 tys. wobec 324 tys. tydzień wcześniej (po korekcie w górę z 323 tys.). Tu analitycy spodziewali się spadku do 320 tys. Jedyny pozytyw przyniosły dane o nastrojach amerykańskich konsumentów. Wskaźnik sporządzany przez Uniwersytet Michigan na początku listopada wzrósł do 79,9 z 74,2 na koniec października. Na rynku oczekiwano jego zwyżki tylko do 76,0.

Dlaczego zatem dolar dalej zyskał? Zwyciężyła stara teza o rosnącej dysproporcja pomiędzy poziomem stóp procentowych w USA i Eurolandzie, tyle, że ten tydzień może przynieść w tym temacie pewne zmiany. Jeszcze dzisiaj w Mexico City o godz. 16:10 przemawiać będzie Alan Greenspan, który poruszy „nieśmiertelny” temat deficytów w kontekście bilansu obrotów bieżących USA. Z kolei na jutro zapowiedziane zostało przesłuchanie Bena Bernanke w Senacie w związku z jego nominacją na stanowisko prezesa banku centralnego USA. Rynek może mieć obawy co do kształtu polityki pieniężnej po 18-letnich rządach Alana Greenspana.

Podsumowując, jeszcze dzisiaj można spodziewać się testowania okolic 1,18 na EUR/USD. Jeszcze w tym tygodniu powinna zostać podjęta próba testowania okolic 1,19.

Marek Rogalski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Palladia Capital Markets

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu