Palladia: Nasza waluta nieznacznie straciła na wartości

Marek Nienałtowski, Marek Rogalski
opublikowano: 20-10-2004, 16:20

Tak jak się spodziewaliśmy, dzisiaj nasza waluta nieznacznie straciła na wartości. O godz. 15:50 odchylenie od parytetu wynosiło 8,71 proc. wobec 9 proc. notowanych rano. Kurs euro przebił poziom 4,30, a dolar przez większą część dnia oscylował wokół poziomu 3,4150 – tutaj sytuację determinowało zachowanie się eurodolara na rynkach światowych, gdzie ustanawiane były nowe, lokalne maksima powyżej figury 1,26.

Dzisiaj pojawiło się kilka raportów, których głównym tematem była sprawa konwergencji, czyli przyjęcia przez Polskę euro. Tak jak donosiły to wcześniej agencje, Komisja Europejska krytycznie odniosła się do stanu naszych przygotowań zarzucając nam, iż na razie nie spełniliśmy żadnego z 5 kryteriów zapisanych w traktacie z Maastricht. Jednak w opinii ministra finansów, Mirosława Gronickiego, szanse na ich spełnienie w 2007 roku nadal są, a opinie KE to jedynie prognoza. W podobnym do KE, choć nie tak krytycznym tonie wypowiedział się także Europejski Bank Centralny w swoim okresowym raporcie o stanie konwergencji. Doceniono nasze dotychczasowe wysiłki, zaznaczono jednak, iż mogą okazać się one nie wystarczające i tym samym dalsze reformy fiskalne są konieczne.

Ważny był także raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Stwierdzono w nim, iż dalsze podwyżki stóp procentowych w Polsce są już mało prawdopodobne, chyba że doszłoby do nagłego wzrostu cen paliw i płac, co wywołałoby ponownie falę oczekiwań inflacyjnych. Dodano jednak, iż ostatnie podwyżki stóp procentowych i wciąż nadal wysokie bezrobocie, powodują, iż płace nie będą rosły aż tak szybko, aby zagrozić inflacji. Tym samym MFW spodziewa się, iż pod koniec przyszłego roku inflacja spadnie do poziomu celu inflacyjnego NBP, czyli 2,5 proc. Jest to o wiele bardziej optymistyczna prognoza, niż ta przedstawiona pod koniec wakacji przez Narodowy Bank Polski. Eksperci Funduszu oceniają także, iż w przyszłym roku dynamika PKB nieco wyhamuje – wzrost gospodarczy ma wynieść 4,75 proc. wobec 5,5 proc. w roku bieżącym.

Podczas przetargu 5-letnich obligacji, którego wyniki poznaliśmy w południe, sprzedano wszystkie papiery o wartości 2,7 mld zł, a średnia rentowność wyniosła 7,109 proc. Zgłoszony przez inwestorów popyt nie był jednak aż tak oszałamiający (3,7 mld zł), wobec czego resort finansów nie zdecydował się na przeprowadzenie przetargu uzupełniającego.

W najbliższym czasie nie wykluczamy, iż tendencja na nieco słabszą złotówkę jeszcze się utrzyma.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Nienałtowski, Marek Rogalski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Palladia: Nasza waluta nieznacznie straciła na wartości