Czytasz dzięki

Palladia: Notowania złotego bez większych zmian

Palladia Capital Markets
opublikowano: 04-08-2005, 10:51

Środa nie przyniosła większych zmian w poziomie złotego mierzonym odchyleniem od parytetu. Po godz. 16:00 wynosiło ono 12,77 proc. po mocnej stronie wobec 12,70 proc. odnotowanych przed godz. 9:00. O nominalnych kursach USD/PLN i EUR/PLN decydowały tym samym zmiany na rynku eurodolara, a tam działo się sporo.

Środa nie przyniosła większych zmian w poziomie złotego mierzonym odchyleniem od parytetu. Po godz. 16:00 wynosiło ono 12,77 proc. po mocnej stronie wobec 12,70 proc. odnotowanych przed godz. 9:00. O nominalnych kursach USD/PLN i EUR/PLN decydowały tym samym zmiany na rynku eurodolara, a tam działo się sporo. W efekcie kurs USD/PLN spadł w okolice 3,31, a EUR/PLN wzrósł w okolice 4,08.

Dzisiaj rano złoty otworzył się bez większych zmian, po godz. 9:00 za jedno euro płacono 4,0820 zł, a za dolara 3,31 zł, przy odchyleniu od parytetu na poziomie 12,76 proc. po mocnej stronie.

Wydarzeniem wczorajszej sesji była aukcja 2-letnich obligacji o wartości 2,7 mld zł. Sprzedane zostały wszystkie papiery, a zgłoszony przez inwestorów popyt przekroczył 8,6 mld zł. Resort finansów zdecydował się tym samym na przeprowadzenie dodatkowego przetargu na którym zaoferowane zostały papiery o wartości 540 mln zł, a inwestorzy zgłosili oferty w wysokości 2,76 mld zł. Agencje zacytowały także wypowiedź członka Rady Polityki Pieniężnej, Andrzeja Sławińskiego, który stwierdził, że oczekuje ożywienia gospodarczego przy niskiej inflacji. Dodał jednak, iż Rada Polityki Pieniężnej powinna postępować ostrożnie. Z kolei resort gospodarki podał informację o spadku stopy bezrobocia w lipcu do poziomu 17,9 proc. i jej szacunki na koniec roku: 17,5-17,6 proc.

Po dotarciu EUR/PLN w okolice 4,08-4,0850, które są oporami zwyżka kursu uległa wyhamowaniu. Takie zachowanie się rynku sugeruje, iż już wkrótce można oczekiwać powrotu do trendu spadkowego. Technika pokazuje, iż wprawdzie kluczowy poziom 4,08 został naruszony, to jednak obecnie warto zwrócić uwagę na linię trendu spadkowego, która przebiega w okolicach 4,0850. Tym samym w perspektywie kolejnych sesji rynek powinien zmierzać w okolice 4,06. W przypadku USD/PLN wiele zależy od zachowania się EUR/USD. Technika pokazuje, iż po dotarciu w okolice silnego wsparcia na 3,30 rynek wyhamował, co może sugerować, iż poziom ten w tym tygodniu pozostanie niepokonany. Oporem są okolice 3,3250. Tym samym na tej parze możliwa jest konsolidacja.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Rynek międzynarodowy:

Środa przyniosła wyraźne osłabienie się "zielonego" względem wspólnej, europejskiej waluty. W efekcie kurs EUR/USD z impetem pokonał kluczowy poziom oporu 1,2250 i kolejny na 1,23. W godzinach nocnych ustanowione zostało maksimum na 1,2381. Później jednak rynek się uspokoił i dzisiaj po godz. 9:00 za jedno euro płacono średnio 1,2315. Wzrosty wspólnej waluty to wynik lepszych danych z Eurostrefy i spekulacji odnośnie zakupów ze strony wschodnich banków centralnych, których portfele w euro są niedoważone.

Wskaźnik PMI dla sektora usług w strefie euro wzrósł w lipcu do 53,5 z 53,1 w czerwcu, podczas gdy na rynku oczekiwano 53,3-53,4. Z kolei ten liczony tylko dla  Niemiec wyniósł 53,8 wobec 52,3 w czerwcu i przy szacowanych 52,5. Kolejnym pozytywnym impulsem stały się także dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro. W czerwcu  wzrosła ona o 0,4 proc. m/m i o 0,9 proc. r/r. podczas, gdy na rynku oczekiwano (ankieta Reuters) odpowiednio 0,0 proc. i +0,6 proc. Po południu nadeszły dane z USA, które okazały się nieco gorsze od prognoz. W lipcu indeks ISM dla sektora usług spadł do 60,5 z 62,2 w czerwcu. Na rynku oczekiwano "figury" na poziomie 60,9-61,5. Z kolei w tym samym miesiącu liczba planowanych zwolnień w amerykańskich przedsiębiorstwach spadła w stosunku do czerwca o 7 proc. do 102,971. Nadal pozostawała ona jednak powyżej bariery 100 tys. i dodatkowo była o 48 proc. wyższa niż w analogicznym okresie ub.r.

Dzisiaj uwaga inwestorów skupi się na informacjach z posiedzeń Banku Anglii i Europejskiego Banku Centralnego. W pierwszym przypadku rynek oczekuje obniżki o 25 p.b., a w drugim tradycyjnie już najistotniejsza będzie tylko treść komunikatu. Technika pokazuje, iż rynek zaszedł wczoraj „za szybko i za daleko”. Tym samym do czasu publikacji piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy można spodziewać się powolnego powrotu notowań w okolice 1,2250 i nie wykluczone, że niżej (1,2180-1,2200). Oporem są okolice 1,2350-1,2380.

Marek Rogalski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Palladia Capital Markets

Polecane