Palladia: O wartości złotego przesądził rynek eurodolara

Marek Nienałtowski, Marek Rogalski
28-10-2004, 16:55

Dzisiejsza sesja nie przyniosła większych zmian złotego, chociaż w trakcie sesji obserwowaliśmy wyraźne zmiany, zwłaszcza na krossie USD/PLN. Przyczyniły się do tego informacje z rynku eurodolara, gdzie zanotowaliśmy spory spadek EUR/USD po informacjach z Chin, a w następnych godzinach spory wzrost. W efekcie o godz. 16:47 za jedno euro płacono 4,34 zł, za dolara 3,4060 zł , a odchylenie od parytetu wynosiło 8,43 proc. wobec 8,5 proc. zanotowanych rano.

W ciągu dnia nie pojawiło się wiele istotnych informacji. Resort finansów poinformował o wynikach przetargu zamiany obligacji, podczas którego inwestorzy kupili papiery jedynie za niecałe 2,6 mld zł, podczas kiedy ich maksymalna wartość była 10-krotnie większa. Jest to jednak wynik spadających oczekiwań co do podwyżek stóp procentowych w tym roku.

Z kolei Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR) poinformował, iż podwyższenie stóp procentowych o 25 p.b. w tym roku jest prawdopodobne. Będzie to jednak najprawdopodobniej już bliski koniec cyklu zacieśniania polityki monetarnej.

Rynek czeka teraz na jutrzejsze dane o bilansie płatniczym za sierpień (oczekiwania agencji Reutera wynoszą –130 mln EUR) i napływ środków na prywatyzację PKO BP (deklaracje w transzy dla inwestorów zagranicznych kończą się 3 listopada).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Nienałtowski, Marek Rogalski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Palladia: O wartości złotego przesądził rynek eurodolara