Palladia: Słabe dane o sprzedaży detalicznej w maju mogą niekorzystnie wpłynąć na złotego

Marek Rogalski
opublikowano: 23-06-2004, 10:41

Wczoraj wieczorem w wywiadzie udzielonym telewizyjnym „Wiadomościom” premier Marek Belka powiedział, iż zgadza się z większością postulatów zgłoszonych przez Socjaldemokrację Polską i do umówienia pozostają tylko „kwestie techniczne”.

Tym samym znacznie rosną szanse na uzyskanie przez obecny gabinet wotum zaufania podczas jutrzejszego głosowania w Sejmie. Dzisiaj w południe dojdzie jeszcze do spotkania premiera z klubem SdPl, po którym przedstawione zostanie oficjalne stanowisko tego ugrupowania. Niespodzianek jednak trudno jest się spodziewać. Rynek będzie jednak zwracał uwagę na to, czy partia Borowskiego będzie skłonna udzielić dłuższego, niż kilkumiesięczne poparcia dla gabinetu Belki.

Dzisiaj czekają nas publikacje istotnych danych makroekonomicznych. Z kolei wczorajsze były zgodne z oczekiwaniami rynku – inflacja bazowa w maju wzrosła o 2,0 proc. wobec 1,2 proc. wzrostu w kwietniu. Nieco niepokojący może być natomiast czerwcowy spadek wskaźnika koniunktury w budownictwie. O wiele bardziej niepokojące są jednak dzisiejsze informacje o sprzedaży detalicznej w maju – jej dynamika wyniosła tylko 4 proc. r/r wobec oczekiwanych 11,5 proc. i spadła aż o 20,6 proc. w relacji do kwietnia. Złożył się na to 40 proc. spadek sprzedaży samochodów, ale i też ponad 10 proc. spadek sprzedaży żywności, odzieży i sprzętu domowego, co nie jest pozytywnym sygnałem. Informacje te mogą skłonić RPP do ostrożniejszego podwyższania stóp procentowych. Zgodne z oczekiwaniami były natomiast dane o bezrobociu, które pokazały spadek stopy w maju do 19,6 proc. wobec 20,0 proc. przed miesiącem.

Dzisiaj w godzinach 13-14:00 poznamy jeszcze wyniki aukcji zamiany obligacji o wartości 4 mld zł – resort finansów zamierza zaoferować papiery 5 i 10-letnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Palladia: Słabe dane o sprzedaży detalicznej w maju mogą niekorzystnie wpłynąć na złotego