Palladia: Słowacy pomogli złotemu

Palladia Capital Markets
opublikowano: 28-11-2005, 10:36

Piątkowa sesja przyniosła nieznaczne odreagowanie na złotym po obserwowanym w ostatnich dniach umocnieniu. Kurs EUR/PLN odbił się od istotnego wsparcia na 3,90 i wzrósł w okolice 3,92. Z kolei w przypadku USD/PLN obserwowaliśmy ruch z 3,3170 do 3,34.

Piątkowa sesja przyniosła nieznaczne odreagowanie na złotym po obserwowanym w ostatnich dniach umocnieniu. Kurs EUR/PLN odbił się od istotnego wsparcia na 3,90 i wzrósł w okolice 3,92. Z kolei w przypadku USD/PLN obserwowaliśmy ruch z 3,3170 do 3,34. Tendencja ta nie utrzymała się jednak zbyt długo – dzisiaj rano złoty ponownie zyskał na wartości, choć tylko w relacji do euro – o godz. 9:30 za jedno euro płacono 3,9040 zł, a za dolara 3,3380 zł.

Bezpośrednią przyczyną dzisiejszego umocnienia się złotego stały się informacje jakie jeszcze w piątek wieczorem napłynęły ze Słowacji. Tamtejsza korona została powiązana z euro w ramach systemu ERM-II, który stanowi przedsionek przed oficjalnym przyjęciem euro. I tak parytet ustalono na poziomie 38,4550 korony do euro, a pasmo wahań będzie teraz wynosić +/15 proc. Dla inwestorów zagranicznych to dobry sygnał, gdyż pokazuje, że proces konwergencji w regionie postępuje – Słowacja jest jednym z 4 największych krajów w regionie. Wydaje się jednak, iż dobre nastroje szybko miną, jak inwestorzy zmierzą się z „budżetową rzeczywistością” Węgier i Polski. Sobotnia decyzja premiera w kwestii utrzymania niskiej akcyzy jest najpewniej zasadna z punktu widzenia gospodarki i dobra obywateli, ale niesłuszna jeżeli podchodzić pod kątem wpływu do budżetu. To będzie wymagać znalezienia dodatkowych cięć w wydatkach, jeżeli 30 mld zł deficytu budżetowego w przyszłym roku ma być realną wartością. Jak na razie premier zapewnia, iż uda się to osiągnąć poprzez znalezienie oszczędności w administracji. Nie można jednak wykluczyć, iż za kilka miesięcy rząd po prostu wycofa się z zapowiadanej reformy podatków. W ostatnim, również sobotnim wywiadzie minister Lubińska przyznała, iż zmiany będą możliwe jeżeli budżet będzie na to stać.

Piątek przyniósł publikacje danych makro, które pokazały dobry obraz polskiej gospodarki. Jak podał o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny w październiku sprzedaż detaliczna wzrosła o 7,5 proc. r/r wobec oczekiwanych 6,3 proc. r/r, a stopa bezrobocia spadła do poziomu 17,3 proc. (zgodnie z oczekiwaniami). Podano także informacje o inwestycjach w III kwartale - i tak nakłady na środki trwałe po III kwartałach 2005 r. wzrosły o 7,4 proc. r/r. Te informacje nieco zaszkodziły jednak rynkowi obligacji, gdyż kolejny raz zmniejszyły szanse na cięcia stóp procentowych przez RPP.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W najbliższym czasie kluczowe dla rynku będzie jutrzejsza publikacja danych o dynamice PKB za III kwartał, a także przyjęcie przez rząd autopoprawki do przyszłorocznego budżetu. Z kolei w najbliższą środę poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w kwestii stóp procentowych. Nie bez znaczenia będzie także czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego.

Analiza techniczna sugeruje, że wsparcia na 3,8950-3,90 na EUR/PLN powinny wytrzymać i w kolejnych dniach rynek powinien powrócić w okolice 3,9150 i dalej 3,9250. W przypadku USD/PLN wsparciem są okolice 3,33, a oporem rejon 3,3540.

Rynek międzynarodowy:

Piątek przyniósł kolejną przecenę europejskiej waluty względem dolara. Po południu kurs EUR/USD spadł na wsparcia w okolicach 1,1720- dzisiaj rano za jedno euro płacono już 1,1680 dolara.

Widać, że rynek przestaje wierzyć w to, że 1 grudnia Europejski Bank Centralny zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych i skupia się na danych makro z USA, których w tym tygodniu będzie sporo. Dzisiaj rano premier Luksemburga Jean Claude Juncker ponownie przyznał, iż podwyżka stóp procentowych w strefie euro, byłaby błędem, gdyż tempo rozwoju gospodarczego wciąż jest niskie. Dla inwestorów wypowiedzi takie nie mają jednak większego znaczenia, gdyż bank centralny z reguły jest apolityczny.

Technika pokazuje, że silne wsparcia można wyznaczyć w strefie 1,1640-60, choć swoje zadanie może spełnić już poziom 1,1680. Z kolei oporami są okolice 1,1725 i dalej 1,1770. Dzisiaj nie powinniśmy być świadkami większych zmian.

Marek Rogalski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Palladia Capital Markets

Polecane