Palladia: W oczekiwaniu na dane z USA

Palladia Capital Markets
opublikowano: 17-01-2005, 16:42

Podczas pierwszej w tym tygodniu sesji na międzynarodowym rynku eurodolara niewiele się działo.

Podczas pierwszej w tym tygodniu sesji na międzynarodowym rynku eurodolara niewiele się działo.

Kurs EUR/USD poruszał się w przedziale 1,3080 – 1,3125 (pod koniec europejskiej części handlu w jego dolnym zakresie). Mniejsza zmienność na rynku to efekt braku publikacji tego dnia ważniejszych danych makro oraz zamknięcia, z racji obchodów Dnia Martina Luthera Kinga Jr. rynków w Stanach Zjednoczonych. Inwestorzy z niepokojem oczekiwali na przedstawiane we wtorek po południu bardzo ważne informacje z USA o przepływach kapitałowych netto za listopad.

Nie sposób nie wspomnieć o wydarzeniach na rynku USD/JPY, gdzie cena dolara do jena spadła w ciągu dnia do 101,71 i znalazła się na najniższym poziomie od przełomu 1999/2000 r. Wzrost wartości japońskiej waluty to w dalszym ciągu efekt zeszłotygodniowych wypowiedzi przedstawicieli ECB oraz oczekiwania inwestorów na to, że 4-5 lutego podczas spotkania w Londynie państw grupy G7 kraje azjatyckie zostaną wezwane do przyjęcia bardziej elastycznej polityki kursowej.

Prognoza

Najbliższe 24 godziny na rynku EUR/USD będą zapewne bardzo emocjonujące, przede wszystkim z racji publikacji we wtorek o godz. 14:30 danych z USA o przepływach kapitałowych netto za listopad. W październiku wyniosły one 48,1 mld dolarów i były o wiele za niskie, aby pokryć nimi deficyt C/A. Bazując na danych o deficycie C/A za III kwartał zeszłego roku widać, że Stany Zjednoczone potrzebują miesięcznego napływu w wysokości ok. 55 mld dolarów. Prognoz rynkowych co do tej figury brak. Jeżeli dane będą wyraźnie lepsze od 55 mld dolarów należy oczekiwać ataku na poziom 1,3000 i udanego jego złamania. W odwrotnej sytuacji testowanie poziomu oporów na 1,3290 i potem 1,3350 jest bardzo prawdopodobne ... i do tego drugiego scenariusza bardziej się skłaniamy.

Na rynku EUR/USD kluczowe wsparcie znajduje się na poziomie 1,3025 (minimum z 7 stycznia). Wcześniej dolar może napotkać zaporę na 1,3060 (minimum z ostatniego piątku).

Wydaje się, że spadki kursu EUR/USD w rejon 1,3025/1,3065 warto będzie wykorzystać do zakupów euro. Take profit 1,3290. Stop loss 1,3000.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Palladia Capital Markets

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy