Palladia: Wyższe PPI zwiększa oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych przez RPP

21-06-2004, 10:28

Opublikowane w piątkowe popołudnie przez Główny Urząd Statystyczny dane makro były mieszane – z jednej strony produkcja przemysłowa wzrosła w maju o 12,3 proc. r/r i –6,6 proc. m/m przy oczekiwaniach na poziomie 13,7 proc. r/r. Z drugiej ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły o 9,6 proc. r/r i 1,2 proc. m/m. Wyższe PPI to wynik słabego złotego, wysokich cen ropy i wyższego VATu, ale i też niskiej bazy porównawczej z zeszłego roku. Rynek „martwi” jednak nieco gorsza dynamika produkcji przemysłowej, co może sugerować, iż Rada Polityki Pieniężnej nie będzie skłonna do wyraźniejszych podwyżek stóp procentowych w kolejnych miesiącach. Niemniej jednak 25 punktowa podwyżka jeszcze w tym miesiącu jest bardzo prawdopodobna.

Dzisiaj nie będzie zbyt wielu danych makro, o godz. 13:00 tradycyjnie już poznamy wyniki aukcji rocznych bonów skarbowych (oferta 1 mld zł). Najbliższe dni ponownie zdominowane zostaną przez politykę – jeszcze dzisiaj poznamy treść listu Socjaldemokracji Polskiej do premiera, w którym ugrupowanie to ma przedstawić warunki swojego poparcia dla gabinetu Belki.

W najbliższych dniach złoty powinien pozostawać stabilny do czasu sejmowego głosowania w czwartek.

Marek Rogalski

[src@PALLADIA]

Analityk walutowy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Palladia: Wyższe PPI zwiększa oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych przez RPP