Palladia: Złoty będzie najmocniejszy wobec euro od lat !

Palladia Capital Markets
opublikowano: 11-10-2005, 09:49

Początek nowego tygodnia przyniósł nieznaczne umocnienie się naszej waluty. Wczoraj po południu za jedno euro płacono 3,8860 zł, a za dolara 3,2250 zł. Dzisiaj rano złoty był jeszcze mocniejszy. O godz. 9:08 za jedno euro płacono 3,8740 zł, a za dolara 3,2230 zł.

Początek nowego tygodnia przyniósł nieznaczne umocnienie się naszej waluty. Wczoraj po południu za jedno euro płacono 3,8860 zł, a za dolara 3,2250 zł. Dzisiaj rano złoty był jeszcze mocniejszy. O godz. 9:08 za jedno euro płacono 3,8740 zł, a za dolara 3,2230 zł.

Inwestorzy nie przejęli się zbytnio tym, że Donald Tusk ma tylko ponad 3 pkt. proc. więcej nad swoim głównym rywalem - Lechem Kaczyńskim. Być może dlatego, że sondaże nadal dają przewagę kandydatowi PO – według tych opublikowanych dzisiaj rano przez PBS i TNS OBOP średnio 10 pkt. proc. Dodatkowo złotemu pomogły wydarzenia w Niemczech. Wczorajsze informacje o bliskim powołaniu rządu, nazwisku kanclerza i rozdziale ministerstw umocniły tamtejsze bundy, co przełożyło się na nasze papiery. Tymczasem u nas resort finansów poinformował, iż w środę zaoferuje 10-letnie obligacje o wartości 1,8 mld zł. Wcześniejsze widełki wynosiły 1,5-2,5 mld zł. W poniedziałek po południu Kazimierz Marcinkiewicz przedstawił także ogólne założenia działania przyszłego rządu - nie podano jednak żadnych konkretów, a jego wystąpienie można uznać bardziej za element gry wyborczej w kontekście wyborów prezydenckich.

Dzisiaj rano opublikowano wypowiedź Dariusza Filara z Rady Polityki Pieniężnej. Jego zdaniem we wrześniu wskaźnik inflacji może wzrosnąć do około dwóch procent z 1,6 proc. w sierpniu, a w I kwartale 2006 r. może przekroczyć dwa procent ze względu na efekt bazy. Pytany o zachowanie się rynków finansowych w czasie wyborczym przyznał, iż radzą one sobie całkiem nieźle i nie widać większych zagrożeń.

Przebieg wczorajszej sesji pokazał jak jest siła naszej waluty. Tym samym jest dosyć prawdopodobne, iż kolejne dni mogą przynieść wyraźne umocnienie się złotego. Kurs EUR/PLN może przełamać kluczowy poziom wsparcia na 3,87 zł. W przeciągu najbliższego 1-1,5 tygodnia oczekuję ruchu  w okolice 3,80 zł. Bieżącym oporem są okolice 3,88. W przypadku USD/PLN oporem są okolice 3,2250-3,23, które przetestowaliśmy dzisiaj z samego rana. W perspektywie kolejnych dni możemy ponownie znaleźć się poniżej 3,20.

Rynek międzynarodowy:

Pierwsze godziny poniedziałkowej sesji przyniosły jeszcze umocnienie się euro. Wspólna waluta zyskiwała na informacjach o bliskim powołaniu rządu w Niemczech. Uzgodniono, że kanclerzem zostanie Angela Merkel z CDU, a poszczególne resorty zostaną rozdzielone pomiędzy chadeków i socjaldemokratów. Optymizmu starczyło jednak na krótko, być może dlatego, że już wcześniej pojawiały się głosy, że taka Wielka Koalicja nie koniecznie musi być efektywna, a jest raczej koalicją z przymusu. W efekcie kolejne godziny przyniosły spadek notowań EUR/USD z 1,2150 do 1,2050. Na rynku nie publikowane były wczoraj dane makro, a rynki w USA i Japonii nie pracowały.

Dzisiaj rano przetestowane zostały okolice wsparć na 1,2010, które mają duże znaczenie na wykresie dziennym eurodolara. Z tych okolic obserwujemy powolne odbudowywanie się długich pozycji w euro. Kluczowe dla rynku dane makro opublikowane zostaną dopiero w II połowie tygodnia. Dzisiaj wieczorem poznamy jedynie zapiski z posiedzenia FED 20 września – nastawienie banku centralnego jest jednak ogólnie znane i paradoksalnie może być już zdyskontowane przez inwestorów.

Technika pokazuje, iż rozpoczęta jeszcze w końcu ubiegłego tygodnia z okolic 1,22 korekta spadkowa EUR/USD mogła ulec zakończeniu w rejonie 1,2010. Oczekiwałbym rozwinięcia się kolejnej fali wzrostowej, której minimalnym zasięgiem są okolice 1,22, a preferowanym rejon 1,2250-1,23. Najbliższy, bieżący opór można wskazać jednak już w okolicach 1,2070.

Marek Rogalski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Palladia Capital Markets

Polecane