Palladia: Złoty bez większych zmian

Marek Rogalski
13-12-2004, 16:28

Dzisiejsza sesja nie przyniosła większych zmian na rynku złotego. Nadal pozostawaliśmy wokół 12,7 proc. odchylenia po mocnej stronie parytetu. Bez większych oscylacji minął także dzień na rynku eurodolara.

Podczas dzisiejszego przetargu rocznych bonów skarbowych o wartości 300 mln zł inwestorzy zgłosili popyt w wysokości 1,43 mld zł. Średnia rentowność tych papierów ukształtowała się na poziomie 6,460 proc. wobec 6,542 proc. na poprzednim przetargu. Z kolei minister finansów Mirosław Gronicki stwierdził, iż grudniowa inflacja może być niższa od wcześniejszych oczekiwań i spaść do poziomu 4,0-4,2 proc. r/r, gdyż spadają ceny ropy, a dolar jest nadal słaby. Jutro natomiast poznamy dane o wzroście cen w listopadzie. Oczekuje się figury na poziomie 4,4 proc. Gronicki dodał także, iż Ministerstwo Finansów nie będzie ingerować w prowadzenie polityki pieniężnej i tym samym nie będzie komentować możliwości interwencji ze strony banku centralnego. To jednak powtórka wcześniejszych wypowiedzi i jasny sygnał dla inwestorów operujących na rynku złotego – wtrącać się nie będziemy.

Dzisiaj agencja S&P zdecydowała się podwyższyć ocenę i perspektywy ratingu dla Słowacji. W opinii analityczki tej instytucji Polska nie może w najbliższym czasie liczyć na podobny ruch. Podobnie jak wcześniej miało to miejsce w przypadku Fitcha, także S&P wytknęło nam brak zdecydowanej woli reform finansów publicznych, dodając, że mocny złoty nie załatwia sprawy.

O godz. 16:02 za jedno euro płacono 4,20 zł, a za dolara 3,1650 zł (odchylenie od parytetu wynosiło 12,68 proc.).

Strategia: Dzisiejsza sesja przebiegła bez większych zmian kursów. Jednak tak jak to pisaliśmy rano ryzyko powtórki sytuacji z piątku w najbliższym czasie istnieje. Zwłaszcza, że na ten tydzień zaplanowane zostały decyzje ws. stóp procentowych. Przy założeniu podwyżki stóp procentowych przez FED i braku takiej decyzji ze strony RPP, nie można wykluczyć kontynuacji realizacji zysków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Palladia: Złoty bez większych zmian