Palladia: Złoty mocniejszy w oczekiwaniu na wtorkowe dane o inflacji

Marek Rogalski
opublikowano: 13-09-2004, 16:09

Dzisiejsza sesja przyniosła umocnienie się złotego. O godz. 15:50 za jedno euro płacono 4,3770 zł, za dolara 3,5760 zł.

Wpływ na takie zachowanie się rynku mógł mieć dzisiejszy raport amerykańskiego banku inwestycyjnego JP Morgan sugerujący kolejną podwyżkę o 50 p.b. jeszcze w tym miesiącu. Analitycy tej instytucji w dłuższym okresie nie oczekują jednak stóp wyższych niż 7,25 proc. Rynek czeka także na jutrzejsze dane o inflacji za sierpień, które będą stanowić wskazówkę dla Rady Polityki Pieniężnej w kwestii podwyżek stóp procentowych. Dzisiaj opublikowano także wypowiedź członka RPP, Andrzeja Wojtyny. Jego zdaniem Rada w swoich założeniach polityki monetarnej na przyszły rok najprawdopodobniej potwierdzi, iż spadek inflacji do środka celu inflacyjnego na poziomie 2,5 proc. ma nadrzędne znaczenie. Dodał jednak, iż wszystko wskazuje na to, że okres najsilniejszego ożywienia gospodarczego mamy już za sobą – i ten czynnik RPP najprawdopodobniej także będzie brać pod uwagę.

Dzisiaj jak w każdy poniedziałek otrzymaliśmy kilka informacji z rynku długu. Podczas dzisiejszego przetargu rocznych bonów skarbowychsprzedano wszystkie zaoferowane papiery o wartości 1 mld zł, a zgłoszony przez inwestorów popyt wyniósł 2,25 mld zł. Średnia rentowność wzrosła do 7,507 proc. wobec 7,490 proc. tydzień wcześniej - to jednak wynik wzrastających oczekiwań co do dalszych podwyżek stóp procentowych. Resort finansów poinformowal także, iż podczas aukcji 5-letnich obligacji w najbliższą środę zostaną zaoferowane papiery o wartości 2,9 mld zł, co jest tym samym górną wartością z podawanego wcześniej przedziału 2,0-3,0 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Palladia: Złoty mocniejszy w oczekiwaniu na wtorkowe dane o inflacji