Palladia: Złoty może nieznacznie się osłabić

Marek Nienałtowski, Marek Rogalski
20-10-2004, 10:06

Od wczorajszego popołudnia nadal oscylowaliśmy wokół poziomu 9 proc. odchylenia od parytetu, mimo, iż opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny dane potwierdziły to, o czym mówiło się wcześniej, iż podwyżki stóp procentowych w październiku nie będzie. Dodatkowo nieco niższe od oczekiwań były dane o cenach produkcji sprzedanej przemysłu, co pokazuje powolny, ale jednak spadek presji inflacyjnej w gospodarce.

Dzisiaj rano mieliśmy wypowiedź wicepremiera Jerzego Hausnera, który stwierdził, iż wahania kursu euro w przedziale 4,25-4,50 są bezpieczne dla eksporterów i finansów publicznych. Nietrudno zgadnąć, iż jesteśmy blisko dolnego ograniczenia i tym samym próby werbalnych interwencji ze strony rządu mogą się w najbliższym czasie nasilić. Dodatkowo wicepremier dodał, iż nie widzi powodów dla których RPP miałaby w najbliższych miesiącach podwyższać stopy procentowe. Dla złotego niekorzystna może być informacja, która zostanie dzisiaj oficjalnie podana przez Komisję Europejską, a o której donosiły już wcześniej agencje. W specjalnym raporcie stwierdzono, iż Polska i Węgry to kraje, które nie spełniają obecnie żadnego z pięciu kryteriów wejścia do strefy euro i tym samym trudno oczekiwać, iż zostaną one spełnione do 2007 roku. O tym wprawdzie wspominali ekonomiści, jednak takie słowa ze strony KE mogą mieć jednak pewien wpływ na rynek, zwłaszcza, iż złoty w ostatnim okresie sporo zyskał na wartości.

Dzisiaj w południe poznamy wyniki przetargu 5-letnich obligacji o wartości 2,7 mld zł. Tak jak pisaliśmy wczoraj nie powinny one jednak mieć większego wpływu na notowania złotego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Nienałtowski, Marek Rogalski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Palladia: Złoty może nieznacznie się osłabić