Palladia: Złoty może się umacniać w najbliższych dniach

Palladia Capital Markets
26-04-2005, 09:59

Mimo, że wczorajsza sesja przyniosła nieznaczne osłabienie się złotego to jej ogólny wydźwięk wydaje się być pozytywny. Kolejny test oporów (4,21 dla EUR/PLN i górnego ograniczenia 3,25 dla USD/PLN) okazał się być negatywny, co dobrze wróży sile złotego na najbliższe dni. Zwłaszcza, że już dzisiaj rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, a po wczorajszych danych o sprzedaży detalicznej za marzec (-0,3 proc. r/r) i bezrobociu (19,3 proc.), znacznie wzrosły szanse na 50 p.b. cięcie stóp

Mimo, że wczorajsza sesja przyniosła nieznaczne osłabienie się złotego to jej ogólny wydźwięk wydaje się być pozytywny. Kolejny test oporów (4,21 dla EUR/PLN i górnego ograniczenia 3,25 dla USD/PLN) okazał się być negatywny, co dobrze wróży sile złotego na najbliższe dni. Zwłaszcza, że już dzisiaj rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, a po wczorajszych danych o sprzedaży detalicznej za marzec (-0,3 proc. r/r) i bezrobociu (19,3 proc.), znacznie wzrosły szanse na 50 p.b. cięcie stóp procentowych.

W takiej sytuacji, podobnie jak miało to miejsce pod koniec ubiegłego miesiąca i na początku obecnego, złoty mógłby zyskać na wartości. Niemniej jednak umocnienie się naszej waluty może zostać nieco ograniczone przez fakt tzw. długiego weekendu, a także zapowiedzianego na 3 maja posiedzenia amerykańskiego FED i dalej 5 maja głosowania nad samorozwiązaniem się Sejmu. Podsumowując, w krótkim terminie droga na południe dla EUR/PLN i USD/PLN wydaje się być jednak otwarta. Najbliższym oporem dla EUR/PLN są okolice 4,20, a wsparciem 4,16-4,18, z kolei dla USD/PLN poziomy te zlokalizowane są następująco: 3,23-3,25 opór i 3,19-3,2150 wsparcie. Dzisiaj rano złoty jest nieco słabszy, to jednak wynik nieznacznego umocnienia się dolara na rynkach światowych w ostatniej godzinie.

Poza gospodarką warto spojrzeć także na politykę. Wczoraj ukazał się pierwszy od kilku tygodni sondaż pokazujący, że Platforma Obywatelska powróciła na pozycję lidera, a w innym Lecha Kaczyńskiego wyprzedził Zbigniew Religa. Niemniej jednak „wojna” pomiędzy dwoma ugrupowaniami (PO i PiS) już się rozpoczęła, co dobrze pokazuje to co dzieje się w stołecznym samorządzie. W takiej sytuacji warto zadać sobie pytanie jak będzie się układać współpraca tych ugrupowań w przyszłym rządzie, który mają razem tworzyć...

Rynek międzynarodowy

Poniedziałek przyniósł testowanie wsparć w okolicach 1,2950-60 na EUR/USD, które zostały obronione. Rynek nie otrzymał wiele informacji. Rano nadeszły nienajlepsze informacje z Niemiec (kolejny spadek indeksu IFO do poziomu 93,3), które pokazały, że nie widać zbytnio pola do podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie. Dyżurnym optymistą nadal pozostaje ekonomista Ifo, Gernot Nerb, który stwierdził wczoraj, że nie widzi zagrożenia recesją w Niemczech, a słabe dane to wynik wciąż małego tempa wzrostu konsumpcji, gdyż eksport ma się relatywnie dobrze. Po południu nadeszły figury z amerykańskiego rynku nieruchomości i rynek otrzymał pozytywną niespodziankę – sprzedaż nowych domów wzrosła w marcu o 1 proc., podczas kiedy oczekiwano jej spadku. Nie były to jednak aż tak istotne dla rynku informacje. Większe znaczenie mógł mieć fakt zatrzymania zwyżki cen ropy, co mogło mieć związek ze spotkaniem saudyjskiego księcia z prezydentem Bushem.

Dzisiaj kluczowe dla rynku będą dwie kwestie – zapowiedziany na godz. 11:00 raport sześciu niemieckich instytutów ekonomicznych na temat stanu i perspektyw tamtejszej gospodarki, który może nieco osłabić europejską walutę i zaplanowana na godz. 16:00 publikacja danych o zaufaniu konsumentów (tutaj z kolei stracić może dolar, jeżeli dane okażą się gorsze). Z technicznego punktu widzenia wsparcia 1,2960 zostały obronione. Najbliższym oporem są okolice 1,3020, a później 1,3050. Rynek powinien pozostawać w konsolidacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Palladia Capital Markets

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Palladia: Złoty może się umacniać w najbliższych dniach