Palladia: Złoty nadal mocny po gorszych danych o sprzedaży

Palladia Capital Markets
opublikowano: 24-01-2005, 17:07

Dzisiejsza sesja przyniosła dalsze umocnienie się naszej waluty. O godz. 16:11 odchylenie od parytetu wynosiło 15,00 proc. po jego mocnej stronie. Za dolara płacono 3,1130 zł, a za euro 4,0650 zł.

Dzisiejsza sesja przyniosła dalsze umocnienie się naszej waluty. O godz. 16:11 odchylenie od parytetu wynosiło 15,00 proc. po jego mocnej stronie. Za dolara płacono 3,1130 zł, a za euro 4,0650 zł.

 W południe Główny Urząd Statystyczny podał, że sprzedaż detaliczna w grudniu wzrosła tylko o 2,8 proc. r/r wobec oczekiwanych 4 proc. r/r. Dane te mogą niepokoić, jeżeli chodzi o zwyczajowo dobry dla handlowców koniec roku, jednak należy wziąć pod uwagę, że grudzień 2003 r. był bardzo dobry i dzisiejsza figura to tzw. efekt statystycznej bazy. Nieco gorsze były także informacje z rynku pracy. Stopa bezrobocia w grudniu wzrosła do 19,1 proc. wobec oczekiwanych 19 proc. Po dzisiejszych publikacjach powiększyło się grono zwolenników spodziewających się obniżek stóp procentowych ze strony Rady Polityki Pieniężnej. Dziesięciu z siedemnastu ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutera ekonomistów spodziewa się, że do obniżki dojdzie w II kwartale b.r. Nie wyklucza się także zmiany nastawienia już w luty, po tym jak Narodowy Bank Centralny opublikuje kolejną projekcję inflacyjną.

 Niepokoić mogą jednak informacje jakie napływają z otoczenia politycznego. Kwestia działań nowej komisji śledczej ws. PZU może sprawić, że prywatyzacja tej firmy na warszawskiej giełdzie w tym roku, może stanąć pod znakiem zapytania. Niewątpliwie może się to odbić negatywnie na wpływach do tegorocznego budżetu. Czy zatem w obliczu wzrostu ryzyka politycznego i fiskalnego Rada Polityki Pieniężnej będzie rzeczywiście skłonna do obniżek stóp procentowych?

 Dzisiaj Węgierski Bank Centralny zdecydował się na obniżkę stóp procentowych o 50 p.b. do 9 proc. Było to zgodne z wcześniejszymi oczekiwaniami rynku.

 Prognoza dla złotego: 

 Kurs dolara pozostawał dzisiaj w okolicach 3,10-3,11 zł, gdzie są zlokalizowane silne wsparcia. Można zatem oczekiwać, że nastąpi od nich nieznaczne odbicie w kierunku 3,13-3,14 zł. Pomóc w tym może EUR/USD, gdzie porównując obecny kurs z tym, który mieliśmy rano nie widać zbytniej presji na dalsze osłabienie się dolara. Z kolei notowania euro nadal utrzymują się w przedziale 4,06-4,08 zł, chociaż zwiększają się szanse na spadek w rejon 4,05 zł.

 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Palladia Capital Markets

Polecane