Palladia: Złoty pozostaje stabilny

Palladia Capital Markets
opublikowano: 17-01-2005, 16:37

Dzisiejsza sesja nie przyniosła większych zmian na rynku złotego. Po południu odchylenie od parytetu wynosiło 14,95 proc. wobec 14,87 proc. rano. Nieco droższy był dolar, do czego przyczyniło się dalsze nieznaczne umocnienie się „zielonego” na rynkach światowych. O godz. 16:18 za jedno euro płacono 4,0690 zł, a za dolara 3,1095 zł.

 

 

Nieznacznie poprawiła się sytuacja na rynku długu. Nasze obligacje nieco wzrosły w ślad za niemieckimi bundami, a także po publikacji przez resort finansów wielkości oferty 5-latek, które będą sprzedawane podczas środowego przetargu. Będzie się ona mieścić w dolnej granicy widełek (2,5-3,5 mld zł) co z jednej strony pokazuje, że resort finansów po wynikach ubiegłotygodniowego przetargu 10-latek jest teraz bardziej ostrożny. Sytuacja ta jest jednak korzystna dla rynku wtórnego. Poza tym warto odnotować fakt nieco lepszej niż w ubiegłym tygodniu aukcji bonów skarbowych. Łączna oferta w wysokości 700 mln zł spotkała się z popytem w wysokości 2,18 mld zł. Nadal są jednak problemy ze sprzedażą papierów 13-tygodniowych.

O godz. 16:00 Główny Urząd Statystyczny podał dane o grudniowej inflacji. Wzrost cen był nieco niższy od oczekiwanego przez rynek (4,5 proc. r/r) i wyniósł 4,4 proc. r/r. W relacji do listopada wzrost cen wyniósł 0,1 proc. Większy od oczekiwań był wzrost płac (o 3,2 proc. r/r) jednak nadal realnie pozostaje on ujemny. Dzisiejsze dane przeszły w zasadzie bez większego echa. Zresztą dla rynku większe znaczenie ma teraz to jak wskaźnik cen będzie kształtował się w nadchodzących miesiącach, a tutaj nie można wykluczyć jego wzrostu.

Prognoza dla złotego:

Sytuacja na rynku złotego nie zmieniła się znacząco od rana. Tak jak pisaliśmy to wcześniej strefą oporu dla dolara są okolice 3,11-3,12 zł, a dla euro 4,08-4,09 zł. Dopiero ich wyraźne przebicie do góry będzie skutkować zmianą nastawienia. Na razie obecne poziomy sugerowalibyśmy wykorzystywać do sprzedaży walut. W średnim terminie celem dla euro pozostają okolice poniżej 4,05 zł, a dla dolara mniej niż 3,05 zł.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Palladia Capital Markets

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Palladia: Złoty pozostaje stabilny