Palladia: Złoty pozostaje stabilny mimo wydarzeń politycznych

Palladia Capital Markets
opublikowano: 17-01-2006, 10:20

Początek tygodnia nie przyniósł większych zmian w poziomie złotego. Wczoraj południu za jedno euro płacono 3,8030 zł, a za dolara 3,1390 zł. Dzisiaj rano rynek niewiele się „przesunął”. O godz. 9:15 za jedno euro płacono 3,8040 zł, a za dolara 3,1330 zł.

Początek tygodnia nie przyniósł większych zmian w poziomie złotego. Wczoraj południu za jedno euro płacono 3,8030 zł, a za dolara 3,1390 zł. Dzisiaj rano rynek niewiele się „przesunął”. O godz. 9:15 za jedno euro płacono 3,8040 zł, a za dolara 3,1330 zł.

Do zawierania większych transakcji cały czas zniechęca niepewność polityczna. Obecnie już mało kto jest w stanie postawić prognozę jak będzie wyglądała sejmowo-rządowa rzeczywistość za miesiąc. Wczorajsze spotkanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z liderami PO zostało przełożone na dzisiejszy wieczór (godz.19:00), chociaż coraz więcej obserwatorów zaczyna zadawać sobie pytanie, czy rzeczywiście wniesie ono coś nowego. We  władzach Prawa i Sprawiedliwości panuje opinia, iż obecny pat mogą rozwiązać tylko wcześniejsze wybory. Tak naprawdę obecnie najwłaściwszym pytaniem może być to kiedy prezydent Kaczyński zdecyduje się rozwiązać Sejm i czy nie doprowadzi to do kolejnego zamieszania (istnieją spory konstytucyjne co do terminu 1 lutego b.r.). Czemu zatem inwestorzy na to wszystko nie reagują? Wydaje się, że dla zagranicy liczą się fakty. A one pokazują, że na razie rząd trwa, a dane makroekonomiczne na temat polskiej gospodarki pokazują cały czas jej dobry obraz. Wczorajsze dane GUS o inflacji i płacach pokazały, że jest pole do dalszych obniżek stóp procentowych przez RPP. Tyle, że z racji politycznego zamieszania sama Rada najpewniej tego w tym miesiącu nie uczyni. Należy jednak odnotować, iż w grudniu wskaźnik cen konsumenckich wzrósł o 0,7 proc. r/r i spadł o 0,2 proc. m/m, wobec oczekiwanych 0,8 proc. r/r i -0,1 proc. m/m. Z kolei średnie wynagrodzenie wzrosło w grudniu jedynie o 1,5 proc. r/r wobec spodziewanych 3,5 proc. r/r.

Analiza techniczna sugeruje, że nadal powinniśmy pozostawać w trendzie bocznym na złotym. Wsparciem dla euro jest rejon 3,78-3,79, a oporem 3,82-3,8250. W przypadku dolara poziomy te kształtują się następująco wsparcie 3,11-3,12, a opór 3,1550-3,17.

Rynek międzynarodowy:

Poniedziałek przyniósł spadek notowań EUR/USD. W efekcie z okolic 1,2160 spadliśmy do 1,2075 w godzinach nocnych. Później doszło do odreagowania i dzisiaj rano za jedno euro płacono 1,2125 dolara.

Na rynek nie napłynęły wczoraj żadne dane makroekonomiczne, a szczegółowa analiza tygodniowego kalendarza sugeruje, iż więcej kluczowych informacji napłynie z USA - już dzisiaj poznamy dynamikę grudniowej produkcji przemysłowej (oczekuje się odczytu na poziomie 0,5 proc. m/m wobec 0,7 proc. m/m w listopadzie). Tymczasem tak naprawdę kwestia irańska, czy sprawa ewentualnych dywersyfikacji rezerw przez azjatyckie banki centralne (o czym sporo mówiono wczoraj) nie jest tematem na dziś, a na tygodnie, czy nawet miesiące.

Technika sugeruje, że dzisiejsza sesja powinna przynieść spadki EUR/USD. Silnymi oporami są już okolice 1,2140-50,  a celem dla zniżek są okolice 1,2050.

Marek Rogalski

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Palladia Capital Markets

Polecane