Palladia: Zmiana rządu na Węgrzech osłabiła złotego

Marek Rogalski
opublikowano: 20-08-2004, 10:41

Od wczorajszego popołudnia notowania złotego nadal traciły na wartości i dzisiaj rano po godz. 9:00 za jedno euro płacono prawie 4,4850 zł, a za dolara 3,6250 zł. Kolejny raz do takiego a nie innego scenariusza przyczyniły się czynniki polityczne – wczoraj wieczorem Węgierska Partia Socjalistyczna postanowiła, iż nowym premierem zostanie Peter Kiss, który w ciągu tygodnia zastąpi na tym stanowisku bezpartyjnego Petera Medgyessy’ego, który stracił poparcie w parlamencie. W efekcie notowania forinta straciły na wartości wobec euro – dzisiaj rano kurs EUR/HUF wynosił 252.

Nieco napięta sytuacja zaczyna robić się także na naszej scenie politycznej – dzisiaj kończy się dwudniowe posiedzenie Socjaldemokracji Polskiej i z informacji docierających do mediów wynika, iż ugrupowanie to zamierza trzymać rynki w napięciu aż do końca w kwestii jesiennego poparcia dla gabinetu Marka Belki.

Na dzisiaj nie zostały zaplanowane żadne istotne publikacje danych makro – jedynie po południu Główny Urząd Statystyczny opublikuje sierpniowe wartości wskaźników koniunktury, a NBP poinformuje o czerwcowej wartości długu krajowego i zagranicznego.

Mimo obserwowanego w ostatnich dniach osłabienia się naszej waluty na razie trudno jest zakładać, iż jest ono czymś więcej niż tylko korektą. Planowane na początek przyszłego tygodnia dane makroekonomiczne, a także posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, powinny pomóc naszej walucie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Palladia: Zmiana rządu na Węgrzech osłabiła złotego