Czytasz dzięki

Pandemia: czy firma podjęła wystarczające działania

  • DI
opublikowano: 09-04-2020, 22:00

W obliczu koronawirusa prawie 80 proc. firm wprowadziło rozwiązania dotyczące kadry lub klientów. Są one oceniane raczej pozytywnie.

Forum Odpowiedzialnego Biznesu sprawdziło, jakie działania w obliczu pandemii koronawirusa podjęli pracodawcy i jak realizowane inicjatywy oceniają pracownicy. Stosowne badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia. Jak się okazuje, prawie 80 proc. firm wprowadziło rozwiązania, które mają na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem COVID-19 wśród personelu i klientów.

Koronawirus
Zobacz więcej

Koronawirus fot. Pixabay.com

Zakres tych działań jest szeroki. Począwszy od informowania o zagrożeniu (57 proc.) i odpowiedniego przygotowania miejsc pracy (54 proc.) przez ograniczanie bezpośrednich kontaktów (45 proc.) i wprowadzenie pracy zdalnej (40 proc.). Co ciekawe, aż 26 proc. firm zaoferowało pracownikom także pomoc w opiece nad dziećmi w czasie, gdy rodzice muszą pracować. Niektóre zapewniają wsparcie psychologiczne dla osób potrzebujących (6 proc.), a nawet pomoc w zakupach (przez konsjerża).

Największy odsetek osób, które oceniły, że pracodawca podjął wystarczające działania wobec swoich pracowników, był w mikrofirmach — tak oceniło niemal trzy czwarte badanych. W większych przedsiębiorstwach odsetek wskazań jest dużo niższy — odpowiednio 58 proc. w przypadku firm zatrudniających ponad 500 osób i 52 proc. w spółkach mających od 250 do 499 pracowników. W sumie 70 proc. ankietowanych ocenia pozytywnie działania swoich pracodawców.

Połowa badanych pracowników oceniła, że ich stanowisko związane jest z koniecznością bezpośredniego kontaktu z wieloma osobami, którego nie można nawet czasowo wyeliminować (chodzi o pracę np. w służbie medycznej, w charakterze sprzedawcy, pracownika sklepu spożywczego, kierowcy, listonosza, kuriera). 80 proc. z nich otrzymało dodatkowe zabezpieczenia, a dwóch na trzech ankietowanych oceniło, że zapewniło im to bezpieczeństwo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane