Pandit: technologia 'wytnie' 30 proc. etatów bankowych

opublikowano: 14-09-2017, 08:38
aktualizacja: 14-09-2017, 08:38

Vikram Pandit, który przeprowadził Citigroup przez ostatni globalny kryzys finansowy uważa, że rozwój technologii doprowadzi do redukcji około 30 proc. miejsc pracy w bankach w ciągu kolejnych pięciu lat, donosi Bloomberg.

Sześćdziesięcioletni były prezes amerykańskiego banku inwestycyjnego (2007-2012) ocenia, że sztuczna inteligencja i roboty zmniejszą  zapotrzebowanie na pracowników pełniących takie funkcje jak biurowe czy kasjerskie. 

Vikram Pandit
fot. Bloomberg

Wszystko co dzieje się obecnie ze sztuczną inteligencją, robotyką i językiem naturalnym, znacząco ułatwia proces zmian strukturalno-technologicznych w instytucjach finansowych. To oznacza zmianę dotychczasowych warunków pracy, szczególnie dla pracowników biurkowych – powiedział Pandit, który obecnie jest szefem Orogen Group, firmy inwestycyjnej, którą założył w 2016 r. 

Prognoza Pandita dotycząca redukcji miejsc pracy jest co prawda zgodna z szacunkami Citigroup opracowanymi w zeszłym roku, jednak perspektywa czasowa jest bardziej agresywny. W raporcie z marca 2016 r. Citigroup oszacował 30-procentowy spadek zatrudnienia w latach 2015-2025, głównie w efekcie automatyzacji w bankowości detalicznej. To oznaczałoby spadek zatrudnienia w pełnym wymiarze o 770 tys. w Stanach Zjednoczonych i o około 1 mln w Europie. Perspektywa Pandita zmniejsza potrzebny na to czas do 2022-23 r. 

Zdaniem Pandita, branża bankowa staje się „niezwykle konkurencyjna”, pojawią się w niej specjalistyczni dostawcy, a sam sektor czeka silna konsolidacja.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane