Paneuropejski DJ Stoxx 600 wzrósł szóstą sesję z rzędu

(Marek Druś)
opublikowano: 22-02-2006, 19:22

Na europejskich giełdach znów wzrosty. DJ Stoxx 600 zanotował zwyżkę już szóstą sesję z rzędu. Zakończył dzień 0,6 proc. wzrostem i ma największą wartość od lipca 2001 roku. Francuski CAC i niemiecki DAX wzrosły o 1,0 proc. W Londynie FTSE 100 zyskał 0,25 proc.

Na europejskich giełdach znów wzrosty. DJ Stoxx 600 zanotował zwyżkę już szóstą sesję z rzędu. Zakończył dzień 0,6 proc. wzrostem i ma największą wartość od lipca 2001 roku. Francuski CAC i niemiecki DAX wzrosły o 1,0 proc. W Londynie FTSE 100 zyskał 0,25 proc. Nastroje na rynkach poprawiły się po danych o inflacji w USA, która w ujęciu bazowym okazała się zgodna z oczekiwaniami. Wywołało to wyraźne ożywienie popytu na giełdach w USA.

Jedną z najmocniej drożejących spółek notowanych w ramach DJ Stoxx 600 był Heineken. Trzeci europejski producent piwa poinformował o wyższym niż oczekiwano zysku w 2005 roku. Jego kurs wzrósł o prawie 8 proc.

Utrzymały się dobre nastroje w branży użyteczności publicznej. Akcje francuskiego koncernu Suez zdrożały o prawie 6 proc. po wiadomości, że włoski Enel rozważa powiązanie z kontrolowanym przez niego belgijskim Electrabelem. Według włoskiej prasy, aby osiągnąć ten cel Enel ma ogłosić ofertę przejęcie Suez.

Na giełdzie w Londynie o ponad 2 proc. wzrósł kurs Anglo American. Druga na świecie spółka wydobywcza zapowiedziała przekazanie akcjonariuszom 1,5 mld USD, ujawniła plan sprzedaży części aktywów.

Po obniżeniu rekomendacji branży półprzewodnikowej przez Citigroup spadły ceny jej największych europejskich przedstawicieli, Infineon Technologies i STMicroelectronics.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane