Państwo dopłaci do kredytów

Patrycja Otto
09-07-2002, 00:00

Rada Ministrów przyjęła, opracowany w Urzędzie Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów mieszkaniowych o stałej stopie procentowej. Proponowany — tańszy niż obecnie — kredyt mieszkaniowy ma stać się jednym z instrumentów pozwalających przezwyciężyć regres w budownictwie mieszkaniowym.

O kredyt będą mogły ubiegać się osoby, które wcześniej korzystały z podatkowych ulg mieszkaniowych, w tym ulgi budowlanej. Wysokość stałej stopy procentowej, według której kredytobiorca będzie spłacał odsetki, ustalono na 8 proc. W przypadku dalszej obniżki stóp rynkowych istnieje możliwość jej obniżenia o 1 punkt procentowy dla nowo zawieranych umów. Program obejmuje kredyty udzielane na co najmniej 20 lat i nie więcej niż 25 lat. Spłata kredytu może być odroczona na okres do 24 miesięcy. W projekcie przewidziano także wcześniejszą spłatę kredytu, która będzie możliwa pod warunkiem uiszczenia przez kredytobiorcę całości zastosowanych dopłat. Nowe kredyty mają być udzielane do końca 2005 r. Rząd ocenia, że roczna liczba zaciąganych kredytów o stałej stopie procentowej może osiągnąć 30-35 tys.

Zaangażowanie państwa w dopłaty do oprocentowania kredytów, sfinansowane emisją obligacji nie powinno przekroczyć: w 2003 r. — 143 mln zł, w 2004 r. — 330 mln zł, a w 2005 r. — 600 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Otto

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Państwo dopłaci do kredytów