Państwo dopłaci Gazpromowi za tańszy gaz dla Białorusi

Marek Drus, moscowtimes.com
opublikowano: 12-10-2016, 10:06

Kreml zgodził się zapłacić Gazpromowi równowartość 1,3 mld USD za dostawy tańszego gazu dla Białorusi, pisze dziennik Kommiersant.

Białoruś w zamian za tańszy gaz anuluje planowaną podwyżkę cen dla rosyjskich firm transportujących ropę przez ten kraj, pisze gazeta. Anonimowe źródła gazety twierdzą także, że Białoruś zadeklarowała również gotowość przystąpienia od 2019 roku do wspólnego rynku energii, co ma obniżyć jej rachunek za gaz o ok. 30 proc.

Reuters/FORUM

W drugiej połowie września prezydent Białorusi, Aleksander Łukaszenko oskarżał Rosję o próbę wywarcia presji na jego kraj poprzez ograniczenie dostaw ropy. Twierdził, że celem Moskwy było osiągnięcie przewagi podczas negocjacji dotyczących dostaw rosyjskiego gazu. Prezydent ujawnił, że od kilku miesięcy utrzymywał się impas w negocjacjach Białorusi i Rosji w związku z trudnością dogadania się co do ceny za gaz.

Rosyjski minister ds. energii Aleksander Nowak zaprzeczył wówczas jakoby była to próba wywarcia presji. Przyznał jednocześnie, że Białoruś będzie musiała płacić więcej za rosyjską ropę i gaz.

-  Nasi białoruscy partnerzy nie płacą wystarczająco za gaz - mówił.

Szef rosyjskiego resortu energii podkreślał, że Gazprom to duży podatnik i kiedy "traci pieniądze, tak samo traci je budżet".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Drus, moscowtimes.com

Polecane