Państwo Islamskie werbuje w sieci

DI, PAP
opublikowano: 25-06-2016, 08:43

Regulaminy portali społecznościowych zabraniają szerzenia terroryzmu. Dlatego Państwo Islamskiego używa portali słabo administrowanych. Terroryści tworzą też materiały, które rozsyłają mailowo. Jest to trudniejsze do ograniczenia – alarmuje "Gazeta Wyborcza".

"IS wykorzystuje wszystkie dostępne kanały komunikacyjne" - powiedział gazecie Michał Jarski dyrektor Trend Micro, firmy zajmującej się bezpieczeństwem cybernetycznym. "Tworzą też własne narzędzia: komunikatory wspomagane szyfrowaniem, fora dla mudżahedinów czy też portale przeznaczone wyłącznie dla wtajemniczonych członków" – dodaje.

W świetle raportu Międzynarodowego Centrum Antyterrorystycznego w struktury IS włączyło się już ponad 4 tys. obywateli Unii Europejskiej. 17 proc. z nich to kobiety.

Wśród zwerbowanych jest wielu młodych. Odnotowano przypadki, kiedy nawet 14-latki uciekały z Europy i przystępowały do dżihadystów.

Co robić, gdy natkniemy się na takie treści? "Przede wszystkim ważne jest, abyśmy nie bawili się w +szeryfów+" - mówi dr Kacper Rękawek, ekspert PISM. "Jeżeli coś wyda nam się podejrzane, zgłośmy to administratorom strony i w dalszej kolejności odpowiednim służbom, np. ABW lub policji" – dodaje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu