Państwo powinno sprzyjać pracodawcom

Pierwszy Kongres Pracodawców
opublikowano: 03-01-2008, 00:00

Za dwa tygodnie, w czwartek 17 stycznia w Warszawie, odbędzie się Pierwszy Kongres Pracodawców, zwołany przez sześć z jedenastu organizacji współtworzących Radę Przedsiębiorczości. Gospodarze liczą na szeroki udział całego środowiska, także członków organizacji nie-biorących udziału w przygotowaniach. Aby pomóc wahającym się w podjęciu decyzji o uczestniczeniu w kongresie, publikujemy projekt jego deklaracji programowej:

Dzięki odzyskanej w 1989 roku wolności miliony Polaków zaangażowały się w działalność gospodarczą, wzięły odpowiedzialność za los swoich rodzin i swoich pracowników, a tym samym za pomyślność całego kraju. Dlatego możemy się dziś szczycić wysokim wzrostem gospodarczym, a w ostatnich 16 latach należeliśmy do grona najszybciej rozwijających się państw świata, zostaliśmy członkami NATO i Unii Europejskiej. I chociaż na drodze transformacji były i są problemy, mamy prawo być dumni z dotychczasowych dokonań.

Polskie społeczeństwo słusznie jednak czeka na kolejny ekonomiczny sukces. Jego miarą powinno być dołączenie Polski do czołówki europejskich państw i jak najszybsze osiągnięcie obecnego poziomu PKB na mieszkańca krajów ze strefy euro. Jest to możliwe w ciągu 16 lat, pod warunkiem jednak, że utrzymane zostanie dotychczasowe tempo rozwoju gospodarki.

Dlatego właśnie uczestnicy Pierwszego KongresuPracodawców chcą wnieść swój wkład w rozwój nowoczesnej i konkurencyjnej gospodarki polskiej. Bez ludzi gotowych do osobistego ryzyka i ciężkiej pracy, przekonanych o konieczności inwestowania i zatrudniania nowych pracowników, nasz kraj nie osiągnie satysfakcjonującej pozycji w rodzinie europejskich państw. Dlatego oczekujemy realnego — a nie deklaratywnego — wsparcia dla naszych starań oraz odrzucenia organizacyjnych i prawnych barier hamujących rozwój gospodarki. Tylko ta droga doprowadzi do spełnienia cywilizacyjnych aspiracji polskiego społeczeństwa.

Jako pracodawcy wypełniamy i wypełniać będziemy nasze obowiązki i powinności wobec kraju. Jednocześnie oczekujemy, że instytucje państwa będą nas traktować jak pełnoprawnych obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Nie domagamy się przywilejów. Chcemy, aby wszyscy politycy pamiętali, że bez współpracy z nami ambitne hasła głoszone w czasie kolejnych kampanii wyborczych pozostaną wyłącznie na papierze. Dlatego zachęcamy rządzących, by stworzyli państwo przyjazne pracodawcom i oczekujemy, że fundamentami ładu ekonomicznego w Polsce będą swoboda działalności gospodarczej i dialog społeczny. Oczekujemy wysłuchania naszego głosu w sprawach gospodarki. Oczekujemy regulacji tworzonych w porozumieniu z nami, a nie przeciwko nam.

Jesteśmy pracodawcami, którzy skupiają się nie tylko na zyskach oraz barierach rozwoju naszych firm. Rozumiemy, że życiowa satysfakcja każdego pracownika, jego dobrobyt, przekłada się bezpośrednio na sukcesy

naszych przedsiębiorstw i sytuację całej gospodarki. Nie traktujemy działalności gospodarczej jako celu samego w sobie. Ogłaszamy tę deklarację w przekonaniu, że współczesnym Polakom i przyszłym pokoleniom potrzebne są rozwiązania systemowe sprzyjające zrównoważonemu rozwojowi: połączeniu wzrostu gospodarczego ze zwiększaniem zatrudnienia oraz obywatelską aktywnością, bez dyskryminacji i wykl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Pierwszy Kongres Pracodawców

Polecane