Państwo Środka postawiło na energię odnawialną

Rafał Białkowski
opublikowano: 19-11-2007, 00:00

Chiny mogą wprowadzić świat w erę alternatywnej energii. Podobnie jak Stany Zjednoczone wprowadziły go w erę ropy naftowej.

Chiny mogą wprowadzić świat w erę alternatywnej energii. Podobnie jak Stany Zjednoczone wprowadziły go w erę ropy naftowej.

Rozwój globalnej gospodarki zwiększa zapotrzebowanie na paliwa. Ich źródła z roku na rok stają się jednak coraz uboższe. Eksperci szacują, że przy zachowaniu obecnego wydobycia zasoby ropy naftowej wyczerpią się za mniej więcej trzydzieści lat. Gazu ziemnego starczy na trochę dłużej, ale jego pokłady mogą się skończyć jeszcze w tym stuleciu. Dlatego też świat przygotowuje się do przejścia na alternatywne źródła energii.

W ubiegłym roku światowa gospodarka wydała na rozwój tych technologii ponad 50 mld USD. W tym roku dzięki Chinom kwota będzie jeszcze wyższa. Państwo Środka, które jest drugim pod względem wielkości konsumentem ropy naftowej, chce w tym roku przeznaczyć 10 mld USD na przejście na alternatywne źródła energii. Przy tak dużych nakładach finansowych w ciągu trzech lat Chiny wyprzedzą największych producentów alternatywnej energii z Europy i Stanów Zjednoczonych. Co więcej — do 2020 r. Pekin chce czerpać z energii słonecznej i wody 15 proc. krajowego zapotrzebowania na paliwo. Dziesięć lat później alternatywna energia ma zaspokajać już 30 proc. energetycznych potrzeb Chin.

Do inwestycji w odnawialne źródła skłoniły Państwo Środka rosnące ceny surowców na światowych rynkach. Ponadto ze względu na szybko rozwijający się przemysł stało się ono jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw świata. Alternatywne źródła energii spowodowałyby zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Najważniejszą ich zaletą jest jednak to, że nigdy się nie wyczerpią.

— Chiny mogą zainspirować inne państwa do przechodzenia na energię odnawialną. Podobnie jak w ubiegłym stuleciu Stany Zjednoczone wprowadziły świat w erę ropy naftowej — uważa Christopher Flavin, prezes Worldwatch Institute, amerykańskiej niezależnej organizacji naukowej.

50

mld USD Tyle w 2006 r. wydał świat na rozwój odnawialnych źródeł energii.

30

proc. Tyle zapotrzebowania na energię Chiny chcą pokrywać z alternatywnych źródeł w 2030 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Białkowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu