Państwo wieloprawia

Dr Małgorzata Starczewska - Krzysztoszek
opublikowano: 10-01-2007, 00:00

Dwa i pół tysiąca lat temu chiński mędrzec Sun Zi napisał, że pierwsze zginęły takie państwa, w których „obszar był nieduży, a urzędników mnóstwo. Skarbce publiczne kwitły, władca stawał się butny, a ministrowie rozrzutni. Dążąc do wielkich czynów, ciągle wszczynali wojny”. W innych za to „tak ustalono miary gruntu, że skarbce publiczne były puste, urzędników niewielu, władca oszczędny, a jego ministrowie pokorni w zarządzaniu ludem, który stał się zasobny”.

Kluczem do osiągnięcia takiego stanu jest zdefiniowanie pojęcia „ważnego interesu publicznego” (art. 22 konstytucji). Jego ochrona jest jedyną przesłanką do ograniczania gwarantowanej konstytucją wolności działalności gospodarczej. Brak tej definicji powoduje, że istnieje 236 rodzajów zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej, 85 rodzajów dopuszczeń produktów i usług do obrotu, 48 rodzajów dopuszczeń urządzeń i instalacji do eksploatacji, 13 rodzajów limitów produkcji i obrotu, oraz 135 rodzajów dopuszczeń do wykonywania zawodu.

Brak definicji „ważnego interesu publicznego” jest przyczyną istnienia co najmniej 800 aktów prawnych regulujących działalność gospodarczą. Jest również przyczyną tego, że rocznie Sejm uchwala ponad 200 ustaw, z których prawie dwie trzecie to nowelizacje.

Dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek

PKPP Lewiatan

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dr Małgorzata Starczewska - Krzysztoszek

Polecane