Państwo wierzy,że A2  dotrze do stolicy w 2012 r.

KAP
opublikowano: 02-03-2009, 00:00

Trasa spod Łodzi pod Warszawę ma powstać przed EURO 2012. Kto postawi na to, że się uda?

Trasa spod Łodzi pod Warszawę ma powstać przed EURO 2012. Kto postawi na to, że się uda?

Przetarg na 91-kilometrowy odcinek autostrady A2 Stryków-Konotopa coraz bardziej przypominał brazylijski serial. Ciągnął się od czasu rządów PiS, ale wreszcie się skończył – choć bez "happy endu". Przynajmniej na razie. Fiaskiem zakończyły się rozmowy z Autostradą Południe (Cintra, Ferrovial i Budimex) oraz Autostradą Mazowsze (grupa Stalexportu Autostrady i jego włoskiego inwestora), która uchodziła za faworyta przetargu. Firmy miały realizować inwestycję w modelu publiczno-prywatnego partnerstwa (zdobyć finansowanie, zbudować i zarządzać trasą, pobierać opłaty itp.).

Megawydatek

Firmom nie udało się jednak zdobyć finansowania, więc resort infrastruktury uznał, że inwestycja będzie wykonana w modelu "zaprojektuj i zbuduj". Tylko skąd weźmie pieniądze, aby ją zrealizować? Mowa przecież o gigantycznej inwestycji — wartej około 1 mld EUR.

— Z budżetu — zapewnia Mikołaj Karpiński, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury.

Oby nie było z tym problemów, bo przecież budżet już w tym roku planuje na drogach zaoszczędzić 9,7 mld zł.

Połowę pieniędzy na A2 ze Strykowa do Warszawy obiecał Europejski Bank Inwestycyjny, ale zrobił to jeszcze w ubiegłym roku, kiedy toczyły się rozmowy o inwestycji w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego. Nawet jeśli teraz bank zechce pożyczyć połowę pieniędzy na A 2 państwowym instytucjom, to i tak w budżecie trzeba będzie znaleźć 0,5 mld EUR (o planach EBI czytaj też na stronie 9).

Będzie cud?

Mikołaj Karpiński obiecuje jedynie, że w tym tygodniu poznamy więcej szczegółów na temat planów realizacji projektu. Na razie resort deklaruje jedynie, że nowy przetarg rozpisze jeszcze w marcu i zdąży wykonać inwestycję przed EURO 2012. Tyle że poza drogową administracją w dotrzymanie tego terminu nikt nie wierzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu