Państwo wychodzi z Baltony

MIR
opublikowano: 10-02-2009, 00:00

Co najmniej 16,6 mln zł chce minister skarbu za pakiet 26,83 proc. akcji ikony PRL.

Co najmniej 16,6 mln zł chce minister skarbu za pakiet 26,83 proc. akcji ikony PRL.

Sklepy Baltony — wraz z legendarną siecią Pewex — były kiedyś oknem na Zachód. Dziś kojarzą się z opłacalnymi zakupami na lotnisku, których nie musimy już rozliczać w dolarach czy bonach.

Skarb państwa ma w rękach 26,83 proc. akcji Baltony, zaś 12,79 proc. należy do Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze. Pakiet blisko 27 proc. ma wkrótce zmienić właściciela. Minister skarbu właśnie ogłosił przetarg na jego sprzedaż za minimum 16,6 mln zł. Niewykluczone, że przystąpi do niego Alfa Center, która ma już 59,94 proc. akcji Baltony. Jej właścicielem jest przedsiębiorstwo finansowo-konsultingowe Gaskon.

Działająca od 1946 r. Baltona prowadzi 21 sklepów wolnocłowych (i za odprawą paszportową) w portach lotniczych poza Szczecinem oraz jeden sklep graniczny w Świnoujściu. Zajmuje się także zaopatrzeniem statków w polskich portach poprzez należące do grupy spółki Baltona Shipchandiers i Baltona Świnoujście. Jest także większościowym udziałowcem (90 proc.) spółki BH Travel Retail Poland stworzonej na potrzeby obsługi terminala 2 na warszawskim Okęciu. Do grupy należy też Baltona Serwis, która jestwłaścicielem m.in. wystawionych na sprzedaż 129 ha w Warmińsko-Mazurskiem wycenionych na 6 mln zł.

Z raportu rocznego wynika, że spółka miała 2007 r. 156 mln zł przychodów i niemal 10 mln zł zysku netto. Wyniki za 2008 r. będą zatwierdzone na marcowej radzie nadzorczej.

— Ze względu na dość długie procedury z rozliczaniem podatku akcyzowego nie możemy podać ich wcześniej — tłumaczy Grzegorz Dittrich, wiceprezes firmy.

Baltona należy do grona Gazel Biznesu. Wyróżnienie przyznaje redakcja "Pulsu Biznesu" dla najbardziej prężnych małych i średnich firm.

22

Tyle sklepów ma Baltona (21 w portach lotniczych i jeden w strefie granicznej).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIR

Polecane