Państwowy bank prosi Putina o pomoc w stworzeniu zbożowego czempiona

opublikowano: 23-08-2019, 14:18

Rosyjski państwowy bank VTB poprosił prezydenta Władimira Putina o pomoc w stworzeniu rosyjskiego czempiona zbożowego, donosi Reuters.

List w tej sprawie skierował do Putina szef banku, Andriej Kostin. Argumentuje w nim, że powstanie rosyjskiego czempiona zbożowego pozwoliłoby ograniczyć rolę zagranicznych pośredników i dało państwu większą kontrolę nad eksportem.

Reuters przypomina, że oprócz krajowych firm, rosyjskim zbożem handlują m.in. globalni giganci Glencore, Cargill, Louis Dreyfus i Cofco.

Rosyjskie władze martwią się o bezpieczeństwo żywnościowe kraju i starają się zmniejszyć uzależnienie kraju od importu, które stało się widoczne po wprowadzeniu sankcji w 2014 roku. Dążą także do większej kontroli nad eksportem, co pozwoliłoby uniknąć dużych wahań cen, mogących wpłynąć na popularność rządu.

Reuters informuje, że odręczne dopiski na liście wskazują iż prezydent Władimir Putin polecił rządowi rozważyć propozycję szefa drugiego banku Rosji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy