PAP: Prezydent bliski podjęcia decyzji o rozwiązaniu parlamentu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-02-2006, 17:28

Prezydent jest bliski podjęcia decyzji o rozwiązaniu parlamentu - dowiedziała się PAP w poniedziałek ze źródeł zbliżonych do kierownictwa PiS. Według tych źródeł, miałoby to nastąpić jeszcze tego dnia.

Prezydent jest bliski podjęcia decyzji o rozwiązaniu parlamentu - dowiedziała się PAP w poniedziałek ze źródeł zbliżonych do kierownictwa PiS. Według tych źródeł, miałoby to nastąpić jeszcze tego dnia.

Jak podkreślają te same źródła, w poniedziałek o północy mija termin decyzji prezydenckiej w sprawie ewentualnego rozwiązania Sejmu z powodu nieprzekazania prezydentowi ustawy budżetowej.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński nie chciał zdradzić, czy Lech Kaczyński podejmie decyzję o skróceniu kadencji parlamentu. Powiedział PAP jedynie, że decyzję prezydent ogłosi w poniedziałkowym telewizyjnym wystąpieniu. "Poczekajmy do godz. 20" - podkreślił. Także pytany przez TVN24, jaka będzie decyzja prezydenta, odparł: "Poczekamy, zobaczymy".

Łopiński powiedział PAP, że poniedziałkowe wystąpienie telewizyjne prezydenta było planowane już wcześniej.

"Dziś upływa 14. dzień, w którym prezydent musi podjąć decyzję i prezydent chciał ogłosić podjęcie tej decyzji niezależnie od tego, jaka ta decyzja będzie" - powiedział Łopiński.

W połowie stycznia Łopiński mówił, że według Kancelarii, 4-miesięczny termin na zakończenie parlamentarnych prac nad budżetem powinien być liczony od 30 września 2005 r. W myśl tej interpretacji, od  31 stycznia biegnie 14-dniowy termin na podjęcie decyzji o rozwiązaniu parlamentu.

Opozycja jest jednak zdania, że cztery miesiące prac w parlamencie nad budżetem upłyną dopiero 19 lutego. Problem z interpretacją konstytucyjnych terminów prac nad budżetem wziął się z tego, że ustawa budżetowa została złożona w Sejmie dwukrotnie: 30 września 2005 roku przez rząd Marka Belki, do Sejmu poprzedniej kadencji i ponownie 19 października, już podczas obecnej kadencji.

Budżet jest nadal w parlamencie - we wtorek sejmowa Komisja Finansów Publicznych ma zaopiniować senackie poprawki do ustawy. Na najbliższym posiedzeniu, które rozpocznie się w środę, ma nad nimi głosować Sejm.

Jak podaje źródło PAP, decyzję prezydenta o rozwiązaniu parlamentu dodatkowo motywują "problemy z realizacją paktu stabilizacyjnego". Pakt został zawarty na początku lutego przez PiS, Samoobronę i LPR. Miał umożliwić stworzenie w Sejmie stabilnej większości, a tym samym pozwolić na uniknięcie przyspieszonych wyborów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane