Papiery oszczędnościowe biją rekord

Maciej Kalwasiński, Bankier.pl
opublikowano: 18-02-2018, 22:00

Po rekordowym 2017 r. zainteresowanie obligacjami oszczędnościowymi jeszcze wzrosło. W styczniu Polacy przeznaczyli na ich zakup prawie 1 mld zł, najwięcej od XI 2015 r.

W ubiegłym roku Ministerstwo Finansów pozyskało ze sprzedaży detalicznych obligacji skarbowych rekordowe 6,86 mld zł. Sprzedaż nabrała wyraźnego przyspieszenia pod koniec roku, gdy do oferty dołączyły papiery trzymiesięczne. Ich oprocentowanie, wynoszące 1,5 proc. w skali roku, pozostaje niższe niż inflacja CPI, choć i tak jest konkurencyjne w porównaniu z przeciętną lokatą. W raptem trzy miesiące Polacy przeznaczyli na ich zakup ponad 650 mln zł, a w samym debiutanckim październiku kwota przekroczyła 313 mln zł.

W styczniu nadszedł czas wykupu obligacji trzymiesięcznych sprzedanych w październiku, więc część inwestorów mogła się zdecydować na ponowny zakup tego typu papierów. Stąd też prawdopodobnie drugi najlepszy w krótkiej, czteromiesięcznej historii sprzedaży — inwestorzy indywidualni ulokowali w nich aż 277,6 mln zł. Na czołowo wysforowały się inne papiery o stałej, z góry znanej stopie zwrotu — obligacjedwuletnie. Polacy przeznaczyli na ich zakup 297 mln zł. Kolejnym bohaterem były „czterolatki”. Papiery o najkrótszym terminie zapadalności spośród chroniących przed inflacją schodziły na początku roku jak świeże bułeczki — ulokowano w nich aż 269,2 mln zł, najwięcej w historii. Mniejszą popularnością cieszyły się „dziesięciolatki” (115,3 mln zł), a marginalną: „trzylatki” (14,5 mln zł) i obligacje rodzinne (2,8 mln zł). Łącznie Polacy przeznaczyli na zakup obligacji oszczędnościowych aż 976 mln zł, najwięcej od listopada 2015 r., w którym MF zdecydowało się na emisję wyjątkowych, jedenastomiesięcznych papierów.

Choć kwoty pozyskiwane przez państwo od inwestorów indywidualnych rosną, to ta forma inwestycji wciąż cieszy się stosunkowo niewielkim zainteresowaniem Polaków. W 2017 r. oszczędności w obligacjach skarbowych lokowało średnio 8335 osób miesięcznie — wynika z informacji udostępnionych nam przez Ministerstwo Finansów. Wyraźny wzrost liczby kupujących odnotowano w czwartym kwartale, gdy do oferty weszły papiery trzymiesięczne. Na koniec ubiegłego roku obligacje oszczędnościowe posiadało przeszło 94 tys. osób — informowało ministerstwo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Kalwasiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu